Czy używane baterii jest ekologiczne?

powerbank

Troska o środowisko naturalne jest obecnie niezwykle ważnym tematem, który mniej lub bardziej dotyka każdego. Duże korporacje, a nawet mniejsze firmy starają się działać odpowiedzialnie, aby dać przykład do naśladowania i budować swoją strategię zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Na świecie pojawia się coraz więcej urządzeń działających na baterie, w tym samochody elektryczne, ładowane niemal tak samo, jak nasze smartfony. Wiele osób zastanawia się więc, czy korzystanie ze zwykłych baterii to dobre rozwiązanie w czasach, kiedy elektrośmieci jest coraz więcej. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Wpływ jednorazowych baterii na środowisko

Szacunkowe badania wskazują, że w najszybciej rozwijających się krajach ludzie wyrzucają co roku miliony baterii. Nic dziwnego, że rządy i korporacje szukają rozwiązań, dzięki którym na wysypiska mogłoby trafiać mniej odpadów. Tradycyjne litowo-jonowe baterie wciąż mają największy udział w rynku, a ich zużycie wzrasta. Stanowi to niemałe wyzwanie, ponieważ ten sposób zasilania urządzeń jest niezwykle wygodny. Na szczęście coraz popularniejsze stają się baterie wielokrotnego użytku, czyli tak zwane akumulatory.

Trwają także prace nad wynalezieniem bardziej ekologicznych baterii, opartych na białku. Jednak na razie jest to pieśń przyszłości, więc musimy szukać innych dostępnych zamienników.

Ekologia i opłacalność w jednym

Zastąpienie baterii jednorazowych akumulatorami jest doskonałym rozwiązaniem, jeżeli posiadamy w domu wiele urządzeń wymagających ciągłego ładowania. Takie baterie wielokrotnego użytku są nie tylko ekologiczne, ale i opłacalne. Zakup baterii tradycyjnej to wydatek, który w żaden sposób się nie zwróci – bateria się rozładuje, a my będziemy musieli się jej pozbyć. W przypadku akumulatorów sprawa ma się zupełnie inaczej. Jeżeli posiadamy ich kilka, możemy je wielokrotnie ładować, aby służyły nam przez długi czas. Dzięki temu mamy realny wpływ na ograniczenie produkcji elektrośmieci, a przy tym oszczędzamy pieniądze, dokonując zakupu raz, ale na długi czas.

Oczywiście, jeżeli zdecydujemy się na zakup akumulatorów, będą potrzebne nam specjalne ładowarki. Jest to dodatkowy zakup, ale nie pociąga za sobą dużych kosztów i jest jednorazowy. Wybór ładowarek na rynku jest ogromny, w sklepie DOKO można znaleźć bardzo wiele rodzajów w zależności od indywidualnych potrzeb.

Ładuj tam, gdzie chcesz

Bardzo ciekawym urządzeniem dostępnym w sprzedaży od paru lat, są ładowarki powerbank. Różnica między nimi a zwykłymi ładowarkami jest taka, że aby ładować akumulatory, nie muszą być podłączone do prądu. Jest do idealne rozwiązanie, jeżeli korzystamy z akumulatorów do ładowania aparatu czy kamerki. W plenerze nie zawsze znajdziemy dostęp do gniazdka elektrycznego. Wystarczy więc mieć przy sobie powerbank z funkcją ładowania naszych akumulatorów, aby naładować je i bez problemu korzystać z aparatu czy kamery.

Nowoczesne powerbanki są w stanie naładować baterie wielokrotnego użytku w rekordowo krótkim czasie.