Kiedy serwerownia wymaga modernizacji?
Rozwój technologii i coraz więcej procesów odbywających się w formie cyfrowej sprawiają, że przedsiębiorcy muszą stale inwestować w coraz to nowsze rozwiązania, które usprawnią ich pracę, zapewnią jej ciągłość, a także zabezpieczą dane. Właśnie dlatego w wielu firmach znajduje się serwerownia mobilna czy stacjonarna. Jednak coraz większe ilości przechowywanych danych i zmiany, jeśli chodzi o technologię, sprawiają, że pomieszczenie z czasem przestaje być funkcjonalne i wymagane są prace modernizacyjne. Na czym polegają i kiedy trzeba je przeprowadzić?
Kiedy i dlaczego należy przeprowadzić modernizację serwerowni?
Rozwój firmy wiąże się z koniecznością wprowadzenia wielu zmian. Mowa tutaj przede wszystkim o rozwoju infrastruktury technicznej. Modernizacja serwerowni może okazać się przydatna na przykład w sytuacji, w której niezbędne będzie zwiększenie mocy, która jest wykorzystywana przez odbiorniki. Może to mieć miejsce na skutek zakupu i instalacji nowych urządzeń, na przykład serwerów czy komputerów.
O modernizacji warto też pomyśleć, jeśli pomieszczenie nie spełnia oczekiwań użytkowników, na przykład w kontekście efektywności prac albo bezpieczeństwa. Wówczas przydatny może okazać się montaż instalacji gaszenia gazem czy zaopatrzenie pomieszczenia w agregaty prądotwórcze albo zasilacze UPS. Zmiany w serwerowni można rozważyć również, jeśli pomieszczenie było tworzone kilka lat wcześniej i na rynku pojawiło się wiele nowych możliwości, które wpłyną na oszczędność czy jakość prac.
Z jakich etapów składa się modernizacja serwerowni?
Zakres prac związanych z modernizacją serwerowni może być różny w zależności od potrzeb konkretnego przedsiębiorcy. Nie zawsze konieczne będzie zamontowanie systemu gaszenia gazem czy klimatyzacji, czasami bowiem zdarza się tak, że pomieszczenie jest dobrze zabezpieczone pod tym kątem. Aby zgłębić wiedzę dotyczącą takich prac, zapytaliśmy naszego rozmówcę, czyli specjalistę z firmy zajmującej się sprzedażą serwerowni w Warszawie, jak to wygląda w praktyce. Powiedział nam:
– Zdarza się nam wykonywać przeróżne prace, jeśli chodzi o modernizację serwerowni. Niektórzy Klienci potrzebują drobnych zmian, inni chcą zmienić prawie wszystko. Właśnie dlatego pierwszym krokiem takich działań jest określenie zakresu usług i sposobu rozbudowy, co udaje się ustalić podczas szczegółowego wywiadu. Podczas przygotowywania projektu określamy, jakie mechanizmy zabezpieczające dane czy wykonujące pomiary sprawdzą się najlepiej, a także jakie rozwiązania zastosować, aby w serwerowni panowała optymalna temperatura. Następnie konsultujemy to z inwestorem i przechodzimy do sprawnego przeprowadzania działań.