Trądzik różowaty: poznaj fakty i mity związane z tą chorobą

trądzik

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, która najczęściej obejmuje środkową część twarzy. Jej głównym objawem jest obecność na skórze rozszerzonych naczyń krwionośnych, rumienia, a także krost i grudek. Trądzik różowaty wymaga zarówno specjalistycznego leczenia, jak i prawidłowej domowej pielęgnacji skóry.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są jego objawy trądziku różowatego,
  • na czym polega leczenie trądziku różowatego.

Trądzik różowaty jest zapalną chorobą skóry o przewlekłym charakterze. Jego przyczyny nie zostały jak dotąd jednoznacznie ustalone – na rozwój trądziku różowatego mogą mieć wpływ czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne, immunologiczne i naczyniowe, przebyte wcześniej infekcje, a także dieta oraz ekspozycja skóry na słońce.

Trądzik różowaty najczęściej występuje u osób dorosłych, między 30. a 60. rokiem życia. Więcej przypadków choroby notuje się u kobiet. Ma ona charakter przewlekły, z naprzemiennymi okresami zaostrzeń i remisji.

Trądzik różowaty – objawy

Do głównych objawów trądziku różowatego zalicza się:

  • rumień skóry,
  • obecność licznych rozszerzonych naczynek,
  • grudki oraz ropne krostki.

W zależności od tego, który z tych objawów jest dominujący i jakie są symptomy towarzyszące, wyróżnia się kilka podstawowych postaci trądziku różowatego: postać rumieniowatą, grudkowo-krostkową, z dominacją zmian przerostowych (rozległe guzowate zmiany, pogrubiała skóra) oraz postać oczną (z występowaniem przewlekłych stanów zapalnych brzegów powiek, rogówek i spojówek).

Trądzik różowaty – leczenie

W diagnostyce trądziku różowatego może brać udział kilku specjalistów – w pierwszej chwili trzeba pamiętać oczywiście od lekarzu dermatologu, choć czasami w diagnostykę włączają się również inni specjaliści, np. endokrynolog, ginekolog lub internista. Z kolei leczenie trądziku różowatego dzieli się co do zasady na leczenie farmakologiczne oraz domową pielęgnację skóry.

  • Trądzik różowaty – leki miejscowe i ogólne

leczeniu trądziku różowatego stosuje się różnego rodzaju leki miejscowe oraz ogólne. Ze środków miejscowych pacjentom najczęściej zalecane są kwas azelainowy, sulfacetamid sodowy oraz nadtlenek benzoilu. Ich główną właściwością jest redukcja zmian zapalnych, grudek i krostek. Jeśli w przebiegu trądziku różowatego dochodzi do nadkażeń bakteryjnych skóry, zastosowanie znajdują antybiotyki, głównie tetracyklina, erytromycyna oraz klindamycyna.

W przypadku bardzo zaawansowanych zmian, kiedy leczenie miejscowe nie daje efektów, dermatolog może zlecić doustne stosowanie retinoidów. Choć jest to obarczone ryzykiem pewnych powikłań (np. wysuszenia warg i błon śluzowych jamy ustnej, krwawienie z nosa), to jednak daje bardzo dobre rezultaty.

  • Domowa pielęgnacja i kosmetyki na trądzik różowaty

Bardzo ważnym elementem leczenia trądziku różowatego jest prawidłowa pielęgnacja domowa. Najlepiej jest sięgać po specjalistyczne kosmetyki przeznaczone właśnie do skóry z trądzikiem różowatym – delikatne, o właściwościach łagodzących, bez substancji mogących wywoływać podrażnienia. Powinny zawierać składniki wzmacniające naczynia krwionośne (witaminę C, witaminę K, witaminę PP, lanolina, ichtiol, ekstrakty z arniki i kasztanowca), substancje nawilżające (kwas hialuronowy, glicerynę, D-panthenol, ekstrakt z aloesu), a jednocześnie substancje antybakteryjne, ściągające i łagodzące zmiany zapalne (ekstrakt z zielonej herbaty, lukrecji, kory dębu, mięty).

Skórę z trądzikiem różowatym należy myć letnią, nigdy gorąca wodą i delikatnie ją osuszać, nie pocierając zbyt mocno ręcznikiem. Niewskazane są tradycyjne peelingi, nawet drobnoziarniste – mogą one działać drażniąco. Od czasu do czasu można jednak wykonać delikatny peeling enzymatyczny.

Trądzik różowaty trudno wyleczyć całkowicie, ale zmiany można mocno zminimalizować oraz skutecznie hamować nawroty choroby. Potrzebne są do tego cierpliwość i stosowanie się do zaleceń lekarza.

Źródła:

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:cw2lNBDZGLUJ:https://podyplomie.pl/dermatologia/14658,aktualne-poglady-na-temat-miejscowego-i-ogolnego-leczenia-tradziku-rozowatego+&cd=3&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d

https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74530,tradzik-rozowaty

https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/lista/61459,leczenie-tradziku-rozowatego