USG biodra – co warto wiedzieć o zastosowaniu tego badania?

USG biodra

Staw biodrowy jest jednym z najistotniejszych stawów w ciele człowieka. Umożliwia poruszanie się oraz podtrzymuje ciężar całego ciała. W momencie wystąpienia niepokojących objawów, takich jak odczucie dyskomfortu w okolicach biodra, strzelania w stawie, a także problemów z chodzeniem, należy zdecydować się na wizytę u lekarza, który skieruje pacjenta na odpowiednie badania diagnostyczne.

Na czym polega USG biodra?

Ultrasonografia stawu biodrowego jest badaniem całkowicie bezpiecznym i nieinwazyjnym. Badanie to wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które odbijają się od badanych struktur dając dokładny ich obraz na ekranie monitora. Za jego pomocą można szybko ocenić stan badanych tkanek i narządów, uwidocznić stany zapalne czy okoliczne nerwy obwodowe.

Na początku lekarz wykonujący badanie przeprowadzi wywiad pozwalający na poznanie problemu pacjenta. Następnie przykłada pokrytą specjalnym żelem głowicę aparatu USG w okolicę stawu. Widoczne na ekranie aparatu struktury oceniane są w stanie rzeczywistym. Po badaniu lekarz wykonuje krótki opis przebiegu badania dołączając do niego zdjęcia ewentualnie stwierdzonych patologii.

O czym można dowiedzieć się z USG stawu biodrowego?

Badanie USG biodra ma niezwykle istotne znaczenia w ocenie zmian pourazowych, zwyrodnieniowych oraz nowotworowych. Na podstawie poprawnie wykonanej ultrasonografii biodra można stwierdzić:

  • występowanie zmian zwyrodnieniowych;
  • problemy ze ścięgnami, takie jak zerwanie, naderwanie czy stany zapalne;
  • obrzęk lub wysięk w obrębie błony maziowej stawu;
  • biodro trzaskające;
  • występowanie komplikacji po założeniu protezy stawu biodrowego;
  • nieprawidłowości w obrębie mięśni, kaletek, chrząstki głowy kości udowej czy panewki.

Ponadto, USG stawu biodrowego wykonuje się u noworodków oraz niemowląt do 1. roku życia. Pozwala ono wykluczyć istnienie wady wrodzonej związanej z nieprawidłową budową panewki stawu biodrowego.

Kiedy należy wykonać badanie USG stawu biodrowego?

Najczęściej pacjenci decydują się na wykonanie badania USG w momencie wystąpienia silnych dolegliwości bólowych bądź ograniczenia ruchomości stawu biodrowego, który utrudnia swobodne poruszanie się. Choć objawy te są niespecyficzne i mogą świadczyć o wielu schorzeniach, to nie należy ich bagatelizować. Dzięki wykonaniu USG biodra, lekarz prowadzący może postawić szybką diagnozę, a co za tym idzie wprowadzić odpowiednie leczenie, które często pozwala na uniknięcie inwazyjnych form leczenia.

Przygotowanie do badania USG stawu biodrowego

Ultrasonografia stawu biodrowego nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania. Badanie to jest bezbolesne, a jego wykonanie trwa maksymalnie kilkanaście minut, po których badany może wrócić do wykonywania codziennych aktywności. Jeśli zależy Ci na precyzyjnie wykonanym badaniu oraz wykwalifikowanej i pomocnej kadrze medycznej, możesz wykonać USG biodra w jednej z placówek przychodni MULTI MED.