Kosmetyki naturalne z ochroną przeciwsłoneczną SPF

naturalne kremy z filtrem

Nie ma jednoznacznych regulacji prawnych dla producentów dotyczących określeń „naturalny”, „organiczny” czy „eco”, istnieją pewne zalecenia Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy (ESCOP) odnośnie oznakowania czy produkcji.

Duża popularność kosmetyków naturalnych

Kosmetyki naturalne cieszą się coraz większą popularnością. Od jakiegoś czasu obserwujemy, nie tylko w branży beauty, ale i modowej czy wnętrzarskiej, że rośnie trend do bycia w bliskości z naturą. Częściej wybieramy produkty naturalne, z recyklingu lub mniej szkodliwe dla przyrody. Dzieje się tak dlatego, że świadomość ludzi odnośnie ekologii i ochrony środowiska znacząco wzrosła w ostatnich latach, także w kontekście ochrony zdrowia i skóry. Stąd tak wielką popularnością cieszą się naturalne kosmetyki.

Kosmetyki naturalne

Choć nie ma jednoznacznych regulacji prawnych dla producentów dotyczących określeń „naturalny”, „organiczny” czy „eco”, istnieją pewne zalecenia Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy (ESCOP) odnośnie oznakowania czy produkcji. Wskazał on również definicję kosmetyków naturalnych, która przedstawia się następująco: „kosmetyk naturalny to produkt, który ma upiększać i pielęgnować za pomocą substancji naturalnych, przyjazny dla skóry i środowiska, sprzyjający zdrowiu, wspierający samoregulację organizmu i wspomagający przez długi czas utrzymywanie naturalnej urody i harmonijny rozwój ciała i ducha, a otrzymywany jest ze składników pochodzenia naturalnego (roślinnego, zwierzęcego, mineralnego), uzyskanych metodami fizycznymi (np. tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja, suszenie itp.), mikrobiologicznymi lub enzymatycznymi”. A więc o tym, czy kosmetyki mogą być określone jako naturalne decyduje nie tylko pochodzenie ich składników, ale także sposób ich pozyskiwania.

Co oznacza wskaźnik SPF?

Naturalny czy wegański skład i brak testowania na zwierzętach to czynniki, na które zwracamy dużą uwagę jako konsumenci. Kolejnym istotnym elementem, którego świadomość zwiększa się w ostatnich latach jest ochrona, szczególnie przeciwsłoneczna. Coraz częściej dbamy o to, aby odpowiednio zabezpieczyć skórę przed promieniowaniem UV, stosując naturalne kremy z filtrem SPF. To właśnie wartość SPF określa nam szacunkowo, jak długo możemy przebywać na słońcu po zastosowaniu kosmetyku. Zwykle wartość SPF dobieramy do rodzaju karnacji, zakładając, że im wyższy wskaźnik tym większa i dłuższa ochrona. Przykładowo, jeśli narażeni jesteśmy na silne promieniowanie słoneczne przez wiele godzin, warto zastosować krem z filtrem 50 naturalny, zwłaszcza przy jasnej karnacji i wrażliwej skórze. Taki kosmetyk sprawdzi się też idealnie w bardzo słoneczne dni, na przykład podczas wypoczynku na plaży. Ochronę na co dzień może zapewniać krem z filtrem SPF o niższym wskaźniku, np. 30. Także będzie stanowił skuteczną ochronę, wykazując się przy tym lżejszą konsystencją.
Pamiętaj, że naturalne kosmetyki również mogą zapewniać skuteczną ochronę i kompleksową pielęgnację. Natura oferuje nam bogactwo, które choć od tylu tysięcy lat było na wyciągnięcie ręki, odkrywamy na nowo każdego dnia.