Jak poradzić sobie z głodem nałogowym?

głód nałogowy

Co sprawia, że wciąż powracamy do naszych nałogów? Jaki mechanizm stoi za tym, że osoby zdecydowane nigdy więcej nie sięgać po alkohol nagle odnajdują go w sklepowym koszyku? Głód nałogowy to bardzo podstępny przeciwnik, którego objawy nie zawsze łatwo jest nam rozpoznać. Dowiedz się, jak możesz z nim walczyć.

Czym jest głód nałogowy i kiedy występuje?

Głód nałogowy pod względem fizjologicznym stanowi reakcję części układu dopaminergicznego mózgu na bodźce, które skojarzyliśmy z nałogowym zachowaniem. Jeżeli zapalaliśmy papierosa zawsze, gdy odczuwaliśmy stres, pojawiający się stres wywoła chęć sięgnięcia po nikotynę. A może skojarzyliśmy picie alkoholu z towarzystwem jakiejś osoby? Spotkanie z nią ma szansę wywołać w nas ochotę odnalezienia zapomnianego kieliszka.

Zdarzenia te mają miejsce, ponieważ zachowanie nałogowe jest zachowaniem doraźnie nagradzającym. Papieros lub łyk alkoholu skutkują dla naszego mózgu wyrzutem dopaminy i jest on w stanie uciec się do niemal wszystkiego, by otrzymać taką nagrodę. Na płaszczyźnie psychicznej objawia się to nieodpartym wewnętrznym przymusem skorzystania z uzależniającej nas substancji.

Objawy głodu nałogowego – na co zwrócić uwagę?

Głód nałogowy objawia się w przestrzeni myśli, emocji i odczuć w ciele. Może przyjąć formę:

  • Myśli o tym, że substancja uzależniająca przyniosłaby nam prawdziwe odprężenie lub wspomnień, jak rzekomo miłe wydawały się chwile jej zażycia;
  • Trudności ze skoncentrowaniem uwagi na pracy lub odbywanej rozmowie;
  • Realistycznych snów dotyczących naszego uzależnienia lub bezsenności;
  • Uczucia stałego napięcia i rozdrażnienia lub niepokoju, gdy odczuwamy jakiś brak, ale nie możemy jasno go zdefiniować;
  • Uczucia monotonii i znudzenia codziennością;
  • Nadmiernej potliwości, drżenia rąk i całego ciała;
  • Bólu głowy i mięśni;
  • Wzmożonego poczucia pragnienia i łaknienia.

Zachowania świadczące o doświadczaniu głosu nałogowego często wyłapywane są przede wszystkim przez osoby najbliższe, dlatego warto zaufać ich intuicji i wysłuchać, co mają do powiedzenia. Jeżeli rodzina zwraca nam uwagę na nagłą zmianę naszego usposobienia i nadmierne izolowanie się od ludzi lub wręcz przeciwnie – niespotykane u nas wcześniej dążenie do spotkań towarzyskich i ryzykownych aktywności – warto wziąć sobie do serca ich spostrzeżenia.

Niektóre z symptomów głodu nałogowego wydają się być oczywiste, inne łatwo pomylić ze zwykłym złym samopoczuciem wywołanym frustracją w związku lub miejscu w pracy. Należy być zawsze czujnym i szczerze przyznawać przed samym sobą, że uzależnienie pozostaje poza naszą kontrolą.

głód nałogowy

Sposoby radzenia sobie z głodem nałogowym

W miarę wychodzenia z uzależnienia i odzyskiwania balansu chemicznego przez organizm głód nałogowy będzie powoli ustępował. Dla osób znajdujących się na początku drogi może jednak stanowić skrajnie trudne doświadczenie i popychać je z powrotem w czynne uzależnienie. Nie istnieją niestety metody na całkowite zlikwidowanie tej przykrej dolegliwości, ale możemy ją złagodzić, korzystając z poniższych sposobów.

Unikaj miejsc i sytuacji, które wyzwalają w Tobie głód nałogowy

Jak wytłumaczyliśmy wcześniej, głód nałogowy jest fizjologiczną reakcją mózgu na bodziec, który kojarzy z otrzymywaniem uzależniającej nas substancji. Z tego powodu tych bodźców musimy się po prostu wystrzegać. Nie umawiać się ze znajomymi, którzy zazwyczaj namawiali nas na spożywanie alkoholu, omijać szerokim łukiem osiedlowy sklepik, gdzie zaopatrywaliśmy się w papierosy.

Jeżeli to możliwe, unikajmy także przykrych emocji i stresujących wydarzeń, które mogłyby wyzwolić w nas potrzebę odreagowania.

Zwierz się bliskiej osobie

Rozmowa z zaufanym przyjacielem lub członkiem rodziny może dodać wiele siły w obliczu zmagań z głodem nałogowym. Taką osobę możesz również poprosić o pomoc w dostrzeganiu niepokojących objawów i unikaniu problematycznych sytuacji. Uważny sojusznik może być nieocenioną pomocą na rodzinnych spotkaniach lub podczas stresujących okresów w pracy.

Skorzystaj z pomocy terapeuty uzależnień

Ta opcja gwarantuje Ci najwięcej bezpieczeństwa. Dzięki terapii lepiej poznasz siebie i swoje uzależnienie oraz nauczysz się przydatnych dla Twojego przypadku strategii działania. Jeżeli pochodzisz z Opolszczyzny lub Dolnego Śląska i zastanawiasz się, gdzie odbywa się jakościowa terapia uzależnień dla mieszkańców Opola, Wrocławia i ich okolic, nie wahaj się sprawdzić oferty Ośrodka Terapii Uzależnień FreeDom.