Wysoka wrażliwość – czym się charakteryzuje?

wysoka wrażliwość

Pewnie niektórzy zastanawiają się czym jest wysoka wrażliwość, szczególnie, że coraz częściej słyszy się to sformułowanie. W skrócie można zdefiniować pojęcie wysokiej wrażliwości jako ponadprzeciętna czułość na sygnały pochodzące z otaczającego świata. Osoby wysoko wrażliwe cechują się ogromną empatią, chęcią niesienia pomocy innym, przeżywaniem cudzych problem jak swoich, a czasami nawet bardziej. Należy jednak podkreślić, że WWO nie jest zaburzeniem psychicznym.

1. Wysoka wrażliwość – czym się charakteryzuje oraz jak ją rozpoznać?

2. Jak osoby wysoko wrażliwe odbierają świat?

3. W jakich zawodach najlepiej odnajdują się osoby WWO?

1. Wysoka wrażliwość – czym się charakteryzuje oraz jak ją rozpoznać?

Wysoka wrażliwość charakteryzuje się ponadprzeciętnym odczuwaniem oraz odbieraniem sygnałów ze świata zewnętrznego. Może to dotyczyć sygnałów fizycznych, jak np. głośne rozmowy, muzyka lub inne hałasy, na które osoba WWO jest bardziej wyczulona, ale również sztuczne światło, które może u osób dotkniętych wysoką wrażliwością szybciej może wywoływać uczucie zmęczenia, jest to również wyostrzony zmysł na zapachy, przez co te intensywne mogą bardziej drażnić.

Poza aspektami fizycznymi, należy również zwrócić uwagę na obszar emocjonalny i psychologiczny. Wrażliwe osoby cechuje reaktywność emocjonalna, złożone życie wewnętrzne, ponadprzeciętna empatia, co oznacza, że problemy innych mogą wręcz “chłonąć jak gąbka”, analizować je, szukać rozwiązania i przeżywać bardziej niż własne. Stąd też kolejną cechą osób wysoko wrażliwych jest chęć niesienia pomocy innym, udzielania rad, słuchania o problemach drugiej osoby. 

2. Jak osoby wysoko wrażliwe odbierają świat?

Wysoko wrażliwi reagują znacznie bardziej na sygnały dobiegające z zewnątrz, przez co są niestety narażeni na przebodźcowanie i zmęczenie. Dlatego tak ważne jest, aby osoba wysoko wrażliwa dbała o równowagę  w życiu – znajdowała czas na relaks, bycie z samą sobą, odcięcie się od hałaśliwych miejsc. Świetnie mogą sprawdzić się spacery w okolicznościach przyrody, z dala od zgiełku miasta, czytanie książki w zacisznym miejscu, uprawianie sportów, medytacja oraz jakościowy sen. 

Można się zastanawiać, czy osoby WWO mogą się tego “oduczyć” i czuć mniej. Wrażliwa osobowość nie jest jednak ani cechą charakteru, nie jest również żadną nieprawidłowością lub zaburzeniem psychicznym. Nie jest również wadą – wręcz przeciwnie, w czasach, kiedy żyje się szybciej, można przekuć wrażliwość w zaletę. Wysoką wrażliwość można zauważyć również u najmłodszych. Wrażliwe dziecko również cechuje empatia, ale również kreatywność oraz silna intuicja. Nadmiar bodźców może powodować u malucha złość, drażliwość oraz brak możliwości koncentracji.

Wysoko wrażliwi rodzice z kolei będą zawsze kierować się dobrem i miłością dziecka, jednak czasami mogą być uważani za nadopiekuńczych.

3. W jakich zawodach najlepiej odnajdują się osoby WWO?

WWO psychologia pomaga bardziej zrozumieć cechy, którymi określa się wrażliwe osoby. Dzięki temu można również wytypować przykładowe zawody, w których wysoko wrażliwe osoby mogą się odnaleźć. Ich empatia i chęć niesienia pomocy często nakłania je do szukania pracy z powołaniem i misją, która przyczyni się do szerzenia dobra. Często marzą o pracy, która również będzie “poprawiać świat”. Przykładowymi zawodami z misją mogą być: lekarz, pielęgniarka, nauczyciel, przedszkolanka, psychoterapeuta.

Wysoko wrażliwa osobowość to również często twórcza, innowacyjna i analityczna osobowość, więc świetnie sprawdzą się zawody artystyczne i kreatywne, gdzie osoby WWO będą mogły przenieść swoje emocje na dzieła.

Więcej o wysokiej wrażliwości można przeczytać na stronie: https://e-lubliniec.pl/artykuly/co-to-znaczy-wwo-czyli-czym-jest-wysoka-wrazliwosc/