5 mało znanych sposobów, jak zmniejszyć zużycie prądu

5 mało znanych sposobów, jak zmniejszyć zużycie prądu

W czasach, gdy paliwa takie jak węgiel, gaz czy ropa stają się niemal z roku na rok coraz droższe, wszyscy zmuszeni jesteśmy do zastanowienia się nad tym, jak ograniczać ich eksploatację w codziennym życiu. Korzystanie z urządzeń elektrycznych tylko przy wyższej konieczności? A może w codziennym życiu? Obydwa te sposoby są proste i znane, ale niestety obniżają komfort życia. Poznaj rozwiązania, takie jak mata grzewcza pod płytki, która obniży zużycie prądu, oraz cztery inne, o których być może nie myślałeś, a są warte wdrożenia!

Wyczyść i systematycznie serwisuj urządzenia elektryczne

Pralka z zakamienioną grzałką, suszarka bębnowa z zakurzonym kondensatorem, stara i nie do końca sprawna lodówka czy toster – co je łączy? Generują wyższe zużycie prąduniż nowe, regularnie czyszczone i serwisowane sprzęty. Dbaj o nie, używając specjalnego proszku do odkamieniania pralki, czyść wnętrze swoich urządzeń AGD – dzięki temu posłużą Ci dłużej, nie wymagając kosztownych napraw czy wymiany na nowe, a do tego będą pobierać tylko tyle energii, ile potrzebują.

Mądre suszenie odzieży – jak to robić?

Jeśli masz gdzie wywiesić pranie na zewnątrz – wykorzystaj to! Świeże powietrze nada ubraniom ładnego zapachu, a poza tym ten sposób suszenia jest zupełnie darmowy. Jeśli jednak używasz suszarki, pamiętaj, że jej załadowanie do pełna wpływa na większe zużycie prądu. Lepiej robić tę czynność tylko przy połowie wkładu.

Jak prawidłowo ustawić temperaturę w lodówce?

Czy wiesz, że w lodówce nie musisz mieć najniższej dostępnej temperatury? Produkty spożywcze wymagające mrożenia są doskonale chronione przed działaniem drobnoustrojów już przy temperaturze -18 stopni, a te przechowywane w chłodziarce przy +5. Nawet niewielka zmiana na plus w tym zakresie pozwala zmniejszyć zużycie prądu w tym urządzeniu, które pracuje 24 godziny na dobę.  

Mata grzewcza pod płytki – rozsądna inwestycja

Oszczędzanie energii zwykle nie kojarzy się z inwestycjami, ale warto o nich pomyśleć. Dobrym wyborem jest mata grzewcza pod płytki, którą można położyć tylko na używanych przez domowników częściach posadzki, bez skomplikowanych instalacji. To ekonomiczne i energooszczędne rozwiązanie. Zużycie prądu można dzięki niemu ograniczyć nawet o 20% dzięki zmniejszeniu zapotrzebowania na energię cieplną z instalacji CO. Wszystko dlatego, że maty grzewcze pod płytki umożliwiają zmniejszenie temperatury pomieszczeń bez utraty komfortu cieplnego domowników!

Odłącz od prądu nieużywane urządzenia

Sprzęty kuchenne czy elektronikę warto podłączyć do puszki z rozgałęźnikiem dostępnej w zasięgu ręki. Gdy przestajesz ich używać – nie musisz odpinać kabli, po prostu wyłącz odpowiedni przycisk. Szczególnie dobrze sprawdzi się to w przypadku urządzeń kuchennych, ale też domowych odbiorników multimedialnych i ładowarek. Wybierz nowe maty grzewcze pod płytki od Temrofol i zastosuj pozostałe sposoby na zmniejszenie zużycia prądu, aby przekonać się, jak zmaleją Twoje rachunki za energię w kolejnych miesiącach!