Czym charakteryzują się antywłamaniowe wkładki do drzwi?
Wkładki antywłamaniowe są wewnętrznym elementem zamka, który został skonstruowany w taki sposób, by uniemożliwiać wtargnięcie intruzów do domu lub mieszkania. W zależności od rodzaju wspomnianego komponentu, drzwi zewnętrzne stanowią bardziej lub mniej skuteczne zabezpieczenie przed niechcianą „wizytą”. Czym dokładnie charakteryzuje się ta część okucia?
Klasyfikacja wkładek drzwiowych opiera się na kilku kryteriach. Jednym z nich jest mechanizm znajdujący się w instalacji – na takiej podstawie wyróżniane są modele bębenkowe, profilowe i cylindryczne. „Dodatkową funkcjonalność” przypisuje się z kolei wariantom stosowanym w skrzydłach przeciwpożarowych i antywłamaniowych, które dalej zalicza się do różnych „klas” ognioodporności czy wytrzymałości na „niepożądaną ingerencję”. Opisane okucia dzieli się też na jednostronne, dwustronne i z gałką (zależnie od tego, z jakiej strony odblokowuje się drzwi).
Wkładki antywłamaniowe do drzwi zewnętrznych
Głównym zadaniem takiej instalacji jest maksymalne opóźnienie potencjalnego intruza, który próbuje przechytrzyć jej mechanizm albo zniszczyć za pomocą różnych narzędzi. Jak wyjaśniają eksperci ze szczecińskiego e-sklepu Karolewscy, wytrzymałość wkładki na podobne działania jest zależna od przypisanej jej klasy antywłamaniowości. Wyróżnia się okucia o „rangach”: T, A, B lub C (skuteczność ich „działania” wzrasta w wymienionej kolejności, dlatego potencjalnie najlepszym wyborem są modele oznaczone literą „C” – odporne na min. 6 min forsowania).
Wkładki antywłamaniowe ze Szczecina, opóźniając próbę wtargnięcia do domu i mieszkania, odstraszają ewentualnych intruzów oraz dają czas na dojazd policji lub adekwatną reakcję (np. sąsiadów). Instalacje są wyposażone w kilka form „zabezpieczeń”, w tym złożony mechanizm działania, a także wykonane z wysokojakościowych materiałów. Metal wykorzystywany przy produkcji podobnych okuć jest niezwykle odporny na ingerencję łomów czy wiertarek i zmiany temperatury (wkładka znosi nie tylko „eksperymenty” z rozgrzewaniem, ale też mrożeniem).
Co warto wiedzieć o wkładkach antywłamaniowych?
Żaden zamek w drzwiach zewnętrznych nie gwarantuje powstrzymania intruza przed wejściem do środka, jednak niektóre rozwiązania są w stanie opóźnić podobne poczynania. Skuteczność opisywanych okuć podwyższa liczba dodatkowych zabezpieczeń, tj. rygli – wiele osób kieruje się tutaj zasadą „im więcej, tym lepiej”. Należy przy tym pamiętać, że znaczącą rolę odgrywa również jakość materiału (ilość takich zasuw jest ważna, ale warto zwrócić uwagę na solidność metalu).