Jakie elementy należy brać pod uwagę, wybierając termoizolację dachową?

termoizolacja dachu

Ocieplenie dachu to niezwykle ważny element podczas remontu czy budowy. Odpowiednio dobrana warstwa termoizolacyjna odgrywa ważną rolę w przypadku każdej konstrukcji dachowej. W związku z tym, że na rynku dostępne są różnorodne produkty izolacyjne, trudno wybrać jeden konkretny. Warto zatem przed wyborem zapoznać się wadami i zaletami poszczególnych materiałów.

Zadania termoizolacji dachu

Izolacja dachu zapewnia ochronę przed przenikaniem wilgoci. Ta specjalna warstwa zabezpiecza budynki, gdy na zewnątrz panują deszczowa pogoda. To właśnie dzięki odpowiedniej ochronie w domach i obiektach użyteczności publicznej nie ucieka ciepło. Prawidłowe ocieplenie dachu to sposób na obniżenie rachunków w sezonie grzewczym. Biorąc pod uwagę wzrastające ceny za węgiel czy inne surowce, warto zwrócić szczególną uwagę na zastosowanie najlepszej termoizolacji. Obecnie w sklepach do dyspozycji klientów są: popularny styropian, wełna mineralna, folia termoizolacyjna czy polistyren ekstrudowany. Jakie są wady i zalety poszczególnych produktów?

Ocieplenie styropianem i wełną mineralną

Poszukując taniego sposobu na termoizolację dachu, większość Polaków decyzje się na styropian. Jest to materiał niezwykle lekki, dlatego idealnie nadaje się do więźb, które mają naruszoną konstrukcję lub są już starsze. Warto przy tym pamiętać, że do termoizolacji dachu używa się specjalnego styropianu, a nie każdego dostępnego w sklepach. Musi to być surowiec bardziej elastyczny, co ułatwia montowanie między poszczególnymi krokwiami.  W większości przypadków ten specjalny styropian ma grafitową barwę. Wyróżnia go niski współczynnik przenikania ciepła (tak zwana lambda oznaczona symbolem λ).

Kolejny rodzaj ocieplenia to wełna mineralna. Jest to skuteczny materiał izolacyjny pochodzenia mineralnego. Ociepla oraz izoluje akustycznie pomieszczenie. Zapobiega przenikaniu wilgoci do wnętrza budynku. Dodatkowo jest to materiał lekki, który nie powoduje alergii i jest niepalny. Idealnie nadaje się do ocieplania dachów skośnych. Wełna jest elastyczna, dzięki czemu można ją z łatwością samodzielnie zamontować. W porównaniu do styropianu jest jednak nieco droższa.

Polistyren ekstrudowany i folia termoizolacyjna

Polistyren ekstrudowany to nowoczesny, niezwykle skuteczny materiał. Ma postać stosunkowo cienkich i twardych płyt, które montuje się na krokwiach lub pod belkami. W przypadku drugiej techniki dochodzi do minimalnego zmniejszenia przestrzeni poddasza (podobnie jest ze styropianem). Polistyren nie podlega korozji, dlatego idealnie sprawdza się do izolacji wilgoci. Dodatkowo tworzywo nie chłonie wody, dzięki czemu nawet po ulewnych deszczach nie obciąża krokwi.

Ciekawym rozwiązaniem okazuje się folia termoizolacyjna, czyli połączenie specjalnej maty i pianki poliuretanowej. Jest to tworzywo niezwykle lekkie, elastyczne i odporne na korozje. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się ją do ocieplania poddasza, chociaż cały czas prym wiedzie styropian.

Jak wybrać materiał izolacyjny dachu?

Jak zatem zdecydować się na konkretny produkt? Eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się w dystrybucji pokryć dachowych i elementów wykończeniowych podpowiadają:

Wybierając tworzywo do termoizolacji, warto przede wszystkim ocenić nośność więźby oraz jej stan. W przypadku starszych krokwi potrzebny będzie materiał ultra lekki tak, by nadmiernie nie obciążyć belek. Oprócz tego istotne jest, czy dany surowiec podczas ocieplania zmniejsza powierzchnię mieszkalną strychu. Jeżeli pokoje już i tak są małe, to każdy centymetr się liczy. Ważną rolę odgrywa oczywiście cena, zwłaszcza przy dachach o dużej powierzchni. Jeśli więźba wyróżnia się skomplikowaną konstrukcją, to wybrany produkt powinien charakteryzować się elastycznością, co pozwoli szybciej zamontować cały dach.