Autotransformator – jak działa i do czego służy?

autotransformator

Autotransformator to specjalny rodzaj transformatora, który jest wykorzystywany w systemach elektroenergetycznych. Jak działa? Do czego służy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Co to jest autotransformator?

Autotransformator jest urządzeniem wyposażonym w jedno uzwojenie, które pełni rolę uzwojenia pierwotnego oraz wtórnego. W tym miejscu warto podkreślić, że autotransformator nie zapewnia separacji galwanicznej oraz posiada połączenie elektryczne pomiędzy obwodami wejścia oraz wyjścia. Wykorzystuje się go wówczas, gdy potrzeba transformacji napięcia z niewielką przekładnią, np. 230 V/115 V.

Rodzaje autotransformatorów

Warto mieć świadomość, że w sprzedaży dostępne są różne rodzaje autotransformatorów, ponieważ urządzenia tego typu posiadają możliwość różnorakiej regulacji napięcia. Znajdują się wśród nich zarówno transformatory ze stałą przekładnią, które nie umożliwiają zmiany stosunku napięcia wejściowego do wyjściowego, jak i autotransformatory wieloodczepowe, w przypadku których możliwa jest skokowa zmiana napięcia. W tym drugim przypadku wykorzystuje się odczepy wykonane na uzwojeniu, co pozwala na uzyskanie kilku różnych wartości napięcia.

Inaczej działają autotransformatory regulacyjne, które posiadają uzwojenie na toroidalnym rdzeniu. Z reguły używa się ich w laboratoriach, jednak wykorzystywane są również w automatyce. Tego typu urządzenie umożliwia bowiem płynną regulację napięcia przy użyciu specjalnego pokrętła. Za jego ruchem następuje zmiana położenia szczotki węglowej, co skutkuje zmniejszeniem bądź zwiększeniem napięcia wyjściowego. Możliwość regulacji obejmuje w tym przypadku z reguły zakres od 0 do 130 procent napięcia zasilania.

Autotransformator – zastosowanie

Autotransformatory są obecnie najczęściej wykorzystywane w laboratoriach oraz sieciach o różnych poziomach napięć. Znajdują zastosowanie również jako urządzenie zasilające sprzęt o napięciu nominalnym mniejszym (lub niewiele większym) niż napięcie sieci. Autotransformator wykorzystuje się również między innymi do regulacji mocy oświetlenia, prędkości pracy silników elektrycznych, czy mocy urządzeń grzewczych. Warto jednak mieć świadomość, że przepisy zabraniają wykorzystywania ich w przypadku urządzeń górniczych, czy medycznych. Wynika to z faktu, że tego typu urządzenia wymagają separacji galwanicznej obwodu wyjściowego.

Podsumowując należy stwierdzić, że autotransformator to urządzenie, które jest powszechnie wykorzystywane w automatyce przemysłowej. Zachęcamy również do zapoznania się z resztą naszej oferty na tme.eu, która obejmuje profesjonalny sprzęt dostępny od ręki.