Co robić, gdy wypadają włosy?

wypadanie włosów

Gdy włosy zaczynają nadmiernie wypadać, jest to oczywiście powód do niepokoju. Każdy z nas traci włosy codziennie, jednak sytuacja, w której znajdują się one dosłownie wszędzie, powinna wzbudzić czujność. Najlepiej podjąć działania jak najszybciej, aby ograniczyć negatywne efekty jak najskuteczniej.

Powody nadmiernego wypadania włosów

Wypadanie włosów jest normalne, każdy człowiek codziennie traci od około 50 do 100 włosów dziennie. To normalna ilość, więc nie powinna wzbudzać niepokoju. Jeśli jednak tracisz ich więcej, oznacza to, że należy podjąć odpowiednie kroki. Tylko szybkie działanie pozwoli na najlepszy efekt w postaci ograniczenia utraty włosów.

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Najczęściej są to: niedobory mikro i makro elementów, nieprawidłowości związane z hormonami, niektóre leki, nieprawidłowości związane z pielęgnacją lub stylizacją włosów, palenie papierosów czy choroby skóry głowy. Pamiętaj, że zbyt ścisłe upięcia czy używanie wysokich temperatur do stylizacji, niszczą włosy i mogą powodować ich nadmierne wypadanie. Włosy, a dokładniej skóra głowy, może się również przeziębić. Warto więc z chłodne dni używać czapki, która nie przegrzeje skóry głowy, ale również skutecznie ochroni ją przed niską temperaturą. W takich warunkach nie można również wychodzić na dwór z wilgotnymi albo mokrymi włosami.

Co robić?

Gdy zauważysz, iż codziennie tracisz zbyt wiele włosów, postaw na odpowiednią pielęgnację. Kosmetyki, które warto w nią włączyć to:

  • Serum do włosów wypadających – dobry produkt powinien działać wielozadaniowo: odżywiać, nawilżać, zabezpieczać przed efektami działań niekorzystnych warunków atmosferycznych, ułatwiać stylizację. Aby mieć pewność, że serum jest dobrej jakości i warto je stosować, zwróć uwagę na skład. Powinny znaleźć się w nim odpowiednie składniki, takie jak wyciąg z pokrzywy albo skrzypu polnego, olejek lniany lub arganowy, aloes. 
  • Szampon na wypadanie włosów – w jego składzie powinny być składniki takie jak: olejek z mięty pieprzowej, kurkuma czy kofeina. Dzięki nim włosy są bardziej odżywione, a cebulki pobudzone i dotlenione.
  • Pelling do skóry głowy – warto wybrać taki, który ma naturalny skład. Taki kosmetyk pobudzi cebulki i sprawi, że warstwa martwego naskórka zostanie usunięta.

Poza odpowiednią i regularną pielęgnacją, warto także zrezygnować ze szkodliwych nawyków. Jeśli często prostujesz włosy, suszysz je suszarką albo spinasz w ciasny kok czy kucyk, spróbuj więcej tego nie robić, albo chociaż ograniczyć takie działanie. Do rozczesywania kosmyków używaj odpowiedniej szczotki, która nie posiada elementów wyrywających włosy. 

Podsumowanie

Nadmierne wypadanie włosów to ogromny problem. Nie zwlekaj z działaniem i włącz do swojej pielęgnacji odpowiednie kosmetyki, takie jak serum do włosów wypadających czy szampon na wypadanie włosów. Postaraj się również zrezygnować ze szkodliwych nawyków, albo chociaż je ogranicz. Jeśli samodzielne działania nic nie dają, skonsultuj się z lekarzem specjalistą.