Co wlicza się do zdolności kredytowej? Na co patrzą banki, udzielając kredytu w 2022?

zdolność kredytowa

Zdolność kredytową bardzo dużym uproszczeniu można określić jako maksymalną kwotę kredytu możliwą do uzyskania w danym banku. Instytucja, udzielając zobowiązania, na podstawie aktualnych informacji na temat kredytobiorcy jest pewna, że zadłużenie zostanie spłacone w terminie. Jakie czynniki brane są pod uwagę? Czy zdolność kredytowa może różnić się w poszczególnych bankach? Jak ją podwyższyć?

Co brane jest pod uwagę podczas wyliczania zdolności kredytowej?

Zagadnienia związane ze zobowiązaniami bankowymi są niezwykle trudne. Informacji na ich temat warto szukać w sprawdzonych źródłach. Zdolność kredytową opisują artykuły na kredytus.pl, gdzie w prostych słowa przedstawiane są rzetelne, wieloaspektowe informacje na ten temat. Podczas jej badania banki biorą pod uwagę szereg czynników. Uwzględniane są parametry finansowe związane z potencjalnym kredytobiorcą, takie jak: wysokość dochodów, okres ich uzyskiwania, rodzaj umowy, na podstawie której jest zatrudniony i czas jej obowiązywania, wysokość wkładu własnego (w przypadku kredytu hipotecznego), aktualnie posiadane zobowiązania finansowe, regularność ich spłat oraz historia kredytowa, miesięczne koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Istotnymi czynnikami są także wiek kredytobiorcy, stan cywilny oraz liczba osób będących na jego utrzymaniu. Podczas wyliczania zdolności kredytowej pod uwagę bierze się także wysokość kredytu, o który został złożony wniosek, jak i okres jego spłaty, oprocentowanie i typ rat.

Czy w każdym banku zdolność kredytowa jest taka sama?

Wymienione wyżej czynniki brane pod uwagę podczas wyliczania zdolności kredytowej nie muszą obowiązywać w każdym z banków. Instytucje finansowe mają prawo do samodzielnego ustalania elementów, które brane są pod uwagę podczas obliczeń. Wszystkie jednak bazują nie tylko na danych przekazanych przez wnioskującego o kredyt, ale przeprowadzają weryfikację w Biurze Informacji Kredytowej. Czynniki uwzględniane podczas obliczeń, jak i ich waga, nie są jawne, dlatego trudno jednoznacznie zbadać co tak naprawdę dana instytucja bierze pod uwagę w największym aspekcie. Mogą one także korzystać z różnorodnych narzędzi pozwalających na wyliczenia zdolności kredytowej. Oznacza to, że w każdym banku nie będzie ona taka sama, a negatywna decyzja w jednej instytucji nie jest równoznaczna z odmową w innej.

W jaki sposób można zwiększyć szanse na pozytywną decyzję kredytową banku?

Wiedząc, jakie czynniki mogą być brane pod uwagę podczas badania zdolności kredytowej przez bank, łatwo wskazać, które działania najprawdopodobniej pozwalają na jej poprawę. Warto jedna podkreślić, że wymagającą one czasu i nie działają z dnia na dzień. Pozytywny wizerunek w oczach banku można zbudować poprzez:

  • regularne spłacanie zaciągniętych wcześniej zobowiązań,
  • umowę o pracę na czas nieokreślony,
  • wysokie, stabilne zarobki,
  • brak kredytów, pożyczek, kart kredytowych,
  • niskie koszty życia,
  • wiarygodnego współkredytobiorcę,
  • długi czas kredytowania,
  • wybór rat równych zamiast malejących.