Ile trwa kurs, egzamin na prawo jazdy?

prawo jazdy

Prawo jazdy to niezwykle praktyczne i ważne uprawnienia, bez których współcześnie bardzo trudno się obyć. Nie tylko w codziennym życiu przydaje się możliwość prowadzenia samochodu, ale jest to również coś, na co zwracają uwagę pracodawcy. Posiadając prawo jazdy, zwiększamy więc swoje szanse na znalezienie pracy, a także unikamy wielu problemów, które pojawiają się w życiu codziennym osób zdanych na publiczne środki transportu. Co zatem warto wiedzieć na temat kursu i egzaminu na prawo jazdy?

Ile trwa kurs na prawo jazdy?

Aby móc przystąpić do państwowego egzaminu na prawo jazdy, trzeba najpierw odbyć specjalny kurs. Tego rodzaju szkolenia prowadzone są przez ośrodki, nazywane potocznie szkołami jazdy. Pracują w nich doświadczeni instruktorzy, w których asyście kursanci uczą się jazdy samochodem. Każdy, kto chce starać się o uprawnienia do prowadzenia samochodu osobowego, musi wziąć udział w części teoretycznej, która trwa 30 godzin lekcyjnych. W trakcie tzw. teorii przedstawiane są informacje dotyczące różnego rodzaju znaków drogowych oraz obowiązujących przepisów. Istotną częścią jest również blok poświęcony udzielaniu pierwszej pomocy. To, co najbardziej interesuje kursantów, to z kolei część praktyczna, a więc tzw. jazdy, które trwają 30 godzin zegarowych.

Tak wyglądają podstawowe informacje dotyczące kursu, jednak to nie wszystko. Kolejnym krokiem jest zdanie egzaminu, a jak się przygotować do egzaminu na prawo jazdy podpowiada MotoStyle. My również pokrótce omówimy tę kwestię.

Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy?

Oczywiście najważniejsze jest przejście przez cały kurs z pozytywnym wynikiem. Większość szkół jazdy przeprowadza egzaminy wewnętrzne, na podstawie których oceniają kursanta i pozwalają mu na zapisanie się na egzamin państwowy, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Obie są dość wymagające i wzbudzają spory lęk w osobach, które do nich przystępują.

Aby jak najlepiej przygotować się do części teoretycznej, należy świetnie znać przepisy ruchu drogowego. W tym celu warto zapoznać się z materiałami udostępnianymi wszystkim kursantom przez szkoły, a także samodzielnie robić testy. W internecie dostępne są bazy pytań, które mogą pojawić się w trakcie egzaminu teoretycznego. Wykonanie jak największej ilości tego typu testów może naprawdę pomóc.

Jeśli chodzi o część praktyczną, to koniecznie trzeba mieć opanowane podstawowe manewry, takie jak jada po łuku przodem i tyłem, parkowanie prostopadłe i równoległe itd. Jeśli obowiązkowe godziny praktyki w czasie kursu nie wystarczyły, aby wyćwiczyć wszystkie niezbędne umiejętności, to warto dokupić u instruktora kilka dodatkowych godzin.

Jak szybko można zdobyć prawo jazdy?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, ile mamy wolnego czasu, który możemy poświęcić na jazdy w ramach kursu, a także jakie jest aktualne obłożenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, w którym zamierzamy zdawać egzamin. Sam kurs trwa zazwyczaj od 2 do 3 miesięcy, natomiast na egzamin można czekać nawet do paru tygodni, przy czym nie jest to reguła.