Czy olejki eteryczne są bezpieczne dla dzieci?

olejki eteryczne

Naturalne olejki eteryczne używane są już od stuleci. Na ich niesłabnącą popularność wpływa nie tylko ich przyjemny zapach, ale również wiele prozdrowotnych właściwości. Ze względu na to, że uspokajają, zmniejszają dolegliwości bólowe, a także wspomagają leczenie niektórych chorób, wiele osób wykorzystuje je w aromaterapii dzieci. Sprawdźmy zatem, jak bezpiecznie stosować olejki eterycznych wśród dzieci i jakie ich rodzaje warto wybrać.

Olejki eteryczne dla dzieci – czy są bezpieczne?

Olejki eteryczne dla dzieci będą bezpieczne wtedy, kiedy będziemy przestrzegać odpowiednich zasad. Przede wszystkim niezalecane jest stosowanie ich u maluchów poniżej 3 miesiąca życia. Ponadto nie mogą być one podawane dzieciom doustnie. Z racji tego, że oleje mają mocne nuty zapachowe, każdy z nich przed użyciem powinien być dokładnie rozcieńczony w olejku bazowym.

Podczas ich zakupu należy wybierać wyłącznie sprawdzone i pewne źródła. Między innymi hurtownię olejków eterycznych Naturalne Aromaty 2, w której wszystkie olejki wykonywane są w 100% z naturalnych składników, a co więcej posiadają stosowne certyfikaty, w związku z czym są bezpieczne dla małego organizmu.

Jeżeli chodzi o ich dawkowanie, należy robić to stopniowo. Mianowicie nie powinniśmy używać kilku olejków na raz, a rozpocząć od jednego i przeprowadzić test punktowy. Dopiero gdy nie wystąpi reakcja alergiczna, a maluch będzie dobrze reagował na olejek, możemy spróbować kolejnego.

Aromaterapia dzieci – jakie olejki eteryczne warto wybrać?

Naturalne olejki eteryczne przeznaczone dla dzieci najlepiej nadają do aromaterapii, zarówno dodane do dyfuzora, kominka terapeutycznego, jak i do gorącej kąpieli. W przypadku przeziębienia i towarzyszącego mu kataru oraz kaszlu dobrym wyborem będzie olejek eukaliptusowy. Wykazuje on silne właściwości przeciwwirusowe, a także zmniejszające przekrwienie błon śluzowych. Oprócz tego działa wykrztuśnie oraz rozgrzewająco.

Świetnie sprawdzi się również pomarańczowy, którego nuty zapachowe uwielbiane są przez wielu maluchów. Naturalny olejek eteryczny skutecznie zwalcza szkodliwe wirusy i bakterie znajdujące się w pomieszczeniu, natomiast jego świeży zapach działa na dzieci stymulująco, poprawia ich humor i dodaje im energii.

Z kolei dla maluchów niespokojnych oraz mających problemy ze snem warto wybrać olejek lawendowy. Można rozpylić go w sypialni dziecka lub dodać do gorącej kąpieli przed snem. Przyjemny i delikatny zapach lawendy z pewnością uspokoi i odpręży pociechę, a co za tym idzie, pomoże jej w szybszym zaśnięciu.