Czym charakteryzuje się grusza ,,Konferencja”?

grusza Konferencja

„Konferencja” jest jedną z najpopularniejszych odmian gruszy. Charakteryzuje się niesamowitym, słodkim smakiem oraz dużą odpornością na choroby. „Konferencja” jest siewką z wolnego zapylenia drzewa Leon Leclerc de Laval. Dzięki temu, że nie ma specjalnych wymagań co do gleby oraz obficie obrasta owocami każdego roku, jest jednym z najcenniejszych towarów eksportowanych z Polski. Czym wsławiła się ta odmiana gruszy? O tym poniżej.

Drzewo obficie owocujące

„Konferencja” jest odmianą gruszy, która potrafi zawiązać owoce bez zapylenia. To właśnie dzięki temu drzewo tak obficie obradza każdego roku. Nawet gdy wiosną panują przymrozki, a owady nie obudziły się jeszcze z zimowego snu, „Konferencja” na pewno będzie plonowała.

Ta popularna i lubiana przez wszystkich odmiana gruszy jest zatem doskonałym towarem eksportowym. Właściciele co roku mogą cieszyć się zbliżoną ilością owoców i sprzedawać je do innych krajów. „Konferencja” wytwarza owoce zarówno dzięki zapyleniu przez owady, jak i tak zwanemu zawiązaniu partenokarpicznemu. Jedne i drugie gruszki różnią się jednak wyglądem. Owoce zawiązane partenokarpicznie mają wydłużony i często zakrzywiony kształt, podczas gdy te powstające dzięki zapyleniu przez owady są bardziej regularne. Między innymi dzięki temu łatwo je odróżnić.

Sadzonki „Konferencji” można nabyć między innymi w Szkółce drzew i krzewów Karoliny Wyrzykowskiej.

Charakterystyka drzewa i owoców „Konferencji”

Drzewo „Konferencji” osiąga raczej średni wzrost.  Często na gałęziach zawiązuje się zbyt dużo owoców, co może prowadzić do ich drobnienia. Warto zatem na wiosnę nieco je przerzedzić, aby osiągały większe rozmiary. Do cech charakterystycznych drzewa „Konferencji” należą:

  • piramidalny kształt korony,
  • liczne krótkopędy na gałęziach,
  • silne konary,
  • szybkie owocowanie – około 2-3 lata od posadzenia.

Jeśli chodzi o owoce tego gatunku gruszy, średnio ważą one od 130 do 150 gram., nie należą do odmiany charakteryzującej się estetycznym wyglądem i obłędnym smakiem, jednak mają wielu zwolenników. Owoce „Konferencji” mają wydłużony, wrzecionowaty, czasem stożkowaty kształt. Ich skórka natomiast jest gładka, matowa i bez połysku. Dojrzałe gruszki mają zielonożółty kolor i charakterystyczne, złotawobrązowe ordzawienie występuje silnie od strony kielicha. Miąższ „Konferencji” jest soczysty i słodki i najlepiej smakuje po około dwóch tygodniach od zerwania. Owoce dojrzewają w drugiej połowie września, dlatego najlepszym czasem na zbiór jest okres od 15 do 25 dnia miesiąca.