Czy technorattan jest materiałem ekologicznym?

taras

Coraz większą wagę przywiązujemy współcześnie do ochrony środowiska. Starannie segregujemy odpadki, oszczędzamy zasoby naturalne, w sklepach zaś wybieramy ekologiczne produkty. A czy o środowisko możemy zadbać również wtedy, gdy kupujemy meble ogrodowe i tarasowe? Oczywiście możemy. Jedną z najlepszych opcji będą wówczas meble wykonane z technorattanu.

Technorattan, nazywany też rattanem syntetycznym, wytwarza się z polietylenu lub poliuretanu na podobieństwo rattanu naturalnego, czyli przypominających wiklinę włókien azjatyckich palm rotangowych. Proces produkcji przedmiotów z technorattanu jest bardzo podobny jak w przypadku rattanu naturalnego: włókna wyplata się ręcznie na metalowych stelażach. W ten sposób powstają między innymi całe zestawy mebli ogrodowych z technorattanu.

Technorattan a ekologia

Czy po ogrodowe i tarasowe meble z technorattanu powinny sięgać osoby, którym zależy na ochronie środowiska naturalnego? Jak najbardziej! Zacznijmy od tego, że wykorzystywanie syntetycznego rattanu ogranicza wycinanie palm rotangowych, z których powstaje rattan naturalny. Mimo to mogą pojawić się wątpliwości, czy zakup produktów z tworzywa sztucznego w czasach, gdy tyle mówi się np. o plastiku zanieczyszczającym lasy i oceany, to na pewno ekologiczna opcja. W tym przypadku – zdecydowanie tak.

Dlaczego? Przede wszystkim, technorattan jest materiałem niezwykle odpornym zarówno na wodę i niekorzystne czynniki atmosferyczne, jak i na uszkodzenia mechaniczne. Technorattanowe meble posłużą nam zatem przez wiele lat. Nie będziemy często zmieniać ogrodowego i tarasowego wyposażenia, generując odpadki. Ale nawet, gdy w końcu przyjdzie pora, aby pozbyć się starych i wysłużonych produktów z technorattanu, możemy zrobić to bez wyrzutów sumienia, ponieważ materiał ten doskonale nadaje się do recyklingu. Dopilnujmy tylko, aby trafił w odpowiednie miejsce.

– Ważne jest też to, że zarówno w procesie produkcji, jak i w czasie użytkowania technorattan nie wydziela żadnych substancji toksycznych – podkreśla przedstawiciel firmy Modny Mebel, oferującej produkty z rattanu syntetycznego. Ma to znaczenie nie tylko w kontekście ekologii, ale także ludzkiego zdrowia. Z technorattanowych mebli mogą korzystać dzieci, nic złego nie dzieje się też, gdy tworzywo to ma kontakt z żywnością. Osoby, którym zależy więc na korzystaniu z produktów bezpiecznych i ekologicznych, powinni bez wahania zdecydować się na meble z technorattanu.