Jak funkcjonalnie zorganizować przestrzeń w szafie wolnostojącej?

szafa

Odpowiednio uporządkowana szafa w sypialni lub garderobie pozwoli Ci zaoszczędzić sporo miejsca oraz uczyni poranki znacznie spokojniejszymi. Poruszanie się w środowisku, w którym wszystko ma swoje miejsce, a każdy element garderoby można szybko znaleźć, jest również zwyczajnie przyjemniejsze od błądzenia po chaotycznych stertach ubrań. Oto kilka wskazówek, jak funkcjonalnie zorganizować przestrzeń w szafie.

Każda rzecz musi mieć swoje miejsce

Przede wszystkim powinnaś zadbać o to, aby każdy przedmiot miał własne, jasno określone miejsce. Podziel swoje ubrania na kategorie – zastanów się, czy wolisz trzymać swetry i bluzki z długim rękawem razem lub czy pragniesz oddzielić od siebie skarpetki oraz podkolanówki. Najlepiej zrobić to jeszcze przed zakupem szafy. Dzięki temu będziesz miała świadomość, jak wiele potrzebujesz przestrzeni i będziesz mogła wybrać taki mebel, w którym znajdziesz odpowiednie miejsce dla każdej stworzonej grupy. Doskonale sprawdzą się szafy z dużą ilością półek oraz szuflad. Niektóre firmy, jak JNP Meble Nowak, oferują również meble wykonane na zamówienie. Warto skorzystać z tej opcji, jeśli znalezienie wymarzonej szafy okaże się trudniejsze, niż sądziłaś.

Ubrania powinnaś segregować również wewnątrz kategorii. Możesz postanowić sobie na przykład, że po lewej stronie szuflady będą stopki, a po prawej klasyczne skarpetki. Ubrania na wieszakach mogą być podzielone według kolorów lub ułożone od najjaśniejszego do najciemniejszego. Dzięki temu wszystko będzie znacznie łatwiejsze do znalezienia. Wybieranie ubrania stanie się zaś szybsze i przyjemniejsze.

Więcej miejsca na wieszanie ubrań

Jeśli masz dużo ubrań, łatwo może dojść do sytuacji, w której będzie ich na wieszakach bardzo wiele, a znalezienie konkretnej rzeczy będzie musiało zostać poprzedzone długimi minutami przekopywania się przez kolejne elementy garderoby. Aby temu zaradzić, możesz kupić dodatkowe haczyki i przymocować je do wewnętrznej strony drzwi szafy. To będzie doskonałe miejsce do wieszania mniejszych ubrań lub dodatków. Pozwoli zaoszczędzić nieco przestrzeni, a także znacznie łatwiej znaleźć niektóre przedmioty.

Pudełka, kosze oraz worki

Niektóre elementy możesz umieścić w wygodnych pudełkach lub innych pojemnikach, na przykład wiklinowych koszach. Doskonale nadadzą się do tego maleńkie dodatki, na przykład biżuteria lub gumki do włosów. Ubrania sezonowe, a także takie, których nie zamierzasz nosić w najbliższym czasie, możesz zapakować w próżniowe worki i położyć na dnie szafy do sypialni lub jej najwyższej półce. Będą zajmować wtedy znacznie mniej miejsca, a w razie potrzeby będziesz mogła je bardzo łatwo znaleźć.