Czym charakteryzują się soczewki twarde?

soczewki twarde

Często zdarza się tak, że podczas badania w gabinecie okulistycznym okazuje się, że pacjent powinien nosić okulary korekcyjne. Takie rozwiązanie jednak nie każdemu odpowiada ze względów estetycznych i praktycznych – np. podczas uprawiania sportów. Możemy wyróżnić soczewki twarde i miękkie. W poniższym artykule skupimy się na tych pierwszych – bardziej specjalistycznych. W przypadku skomplikowanych wad wzroku, nierzadko okulary są gorszym rozwiązaniem właśnie niż soczewki kontaktowe twarde. I nie jest to bynajmniej podyktowane kwestiami kosmetycznymi czy praktycznymi. Jest to spowodowane tym, że soczewki twarde są wykonywane dla danego pacjenta pod jego konkretną wadę wzroku i w przypadku skomplikowanych wad wzroku można nimi pełniej skorygować ostrość wzroku. Czym się charakteryzują i dla kogo są odpowiednie?

Jakie są najważniejsze cechy soczewek twardych? 

Jeśli chodzi o omawiane soczewki twarde, to wyróżniają się przede wszystkim tym, że nie zmieniają kształtu gdy są umieszczone na rogówce. Ich średnica jest mniejsza niż w przypadku soczewek miękkich – co pozwala na swobodne krążenie filmu łzowego podczas każdego mrugnięcia. Dawniej szkła tego typu produkowane były z materiałów, które nie cechowały się wysoką przepuszczalnością gazów. Obecnie stosowane do ich produkcji materiały zapewniają optymalne dotlenienie rogówki.

Należy również wspomnieć, że soczewki twarde są dobierane indywidualnie

Komu zalecane jest noszenie soczewek twardych? 

Noszenie soczewek twardych podobnie jak okularów korekcyjnych powinno być skonsultowane z lekarzem. Możemy jednak wymienić kilka schorzeń, w przypadku których dobrze się sprawdzą. O ich omówienie poprosiliśmy specjalistę z kliniki okulistyki Pryzmat, który wytłumaczył:

– Specjaliści w naszym salonie rekomendują noszenie twardych soczewek w kilku przypadkach. Pierwszym jest korygowanie bardziej skomplikowanych wad wzroku, na przykład astygmatyzmu czy stożka rogówki. Oprócz tego warto je stosować również w przypadku zaawansowanej nadwzroczności i krótkowzroczności. Są też stosowane u pacjentów po przeszczepie rogówki albo mają nieregularny kształt rogówki po zabiegach.

Osoby, które zastanawiają się nad noszeniem soczewek twardych, powinny wiedzieć, że są bardziej wyczuwalne dla oczu, a do ich czyszczenia niezbędny jest specjalny płyn. Do zakładania i ściągania można używać specjalnej pęsety albo przyssawki. Wyróżniamy trzy rodzaje soczewek twardych, czyli: sferyczne, toryczne (do korekcji astygmatyzmu) oraz do stożka rogówki. Odpowiedni typ jest dobierany przez lekarza.