Czym jest biopsja piersi i gdzie się ją wykonuje?

Czym jest biopsja piersi? Gdzie się wykonuje biopsję piersi? – to pytania, które pojawiają się bardzo często w wyszukiwarce internetowej. Ty również pragniesz poznać na nie odpowiedzi? W takim razie nasz tekst jest dla Ciebie, ponieważ zapewnia odpowiedzi na te oraz kilka innych pytań! Koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Czym jest biopsja piersi?

Biopsja piersi to innowacyjne badanie, które cieszy się ogromnym powodzeniem i nie ma co się dziwić, ponieważ to właśnie dzięki niemu kobiety mogą cieszyć się dobrym zdrowiem. Wszystko dlatego, że to właśnie biopsja piersi na nfz warszawa pozwala na dokładną diagnostykę wszelkiego typu zmian, które zostaną wykryte w piersiach. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy to będzie niewielki guz, zgrubienie, czy powiększenie węzłów chłonnych. Jeśli w czasie samobadania, badania lekarskiego lub mammografii zostaną zaobserwowane jakieś zmiany, to na pewno biopsja pozwoli ustalić, czy są one łagodne, czy jednak mamy do czynienia z rakiem piersi. Jedno jest pewne, badania nie należy się bać i unikać, ponieważ to szansa na zachowanie dobrego zdrowia lub podjęcie walki ze schorzeniem w odpowiednim czasie. Samo badanie polega na pobraniu tkanki, która następnie oddawana jest do badań histopatologicznych. Następnie na tej podstawie określa się, czy zmiana w piersiach jest łagodna, czy jednak trzeba podjąć walkę z nowotworem.

Gdzie wykonuje się biopsję piersi?

Biopsja piersi należy do badań, które wykonuje się najczęściej w sali ambulatoryjnej lub na sali operacyjnej. Odpowiedni wybór miejsca uzależniony jest w dużej mierze od tego, na jaką biopsję dostaniemy skierowanie. Ogólnie istnieje kilka rodzajów biopsji i wśród najczęściej wykonywanych wymienia się biopsję cienkoigłową, ponieważ jest najmniej inwazyjna. Jednak zdarzają się też przypadki, gdzie specjalista zaleca wykonanie biopsji gruboigłowej lub biopsji otwartej. Warto również zauważyć, że biopsja piersi należy do zabiegów refundowanych, więc można ją wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.