Dlaczego dbanie o odpowiednią temperaturę w serwerowni jest tak ważne?

serwerownia

Serwerownia to specjalne pomieszczenie, które stanowi środowisko pracy dla komputerów pełniących rolę serwerów. Aby przestrzeń dobrze spełniała swoją rolę, to w jej wnętrzu należy zadbać o właściwe warunki – jednym z istotniejszych parametrów jest temperatura powietrza. Tłumaczymy, dlaczego przegrzanie serwerów może być katastrofalne w skutkach oraz w jaki sposób można zautomatyzować regulowanie poziomu ciepła w serwerowniach.

Dlaczego monitorowanie temperatury w serwerowniach jest konieczne?

Zaawansowane komputery oraz sprzęt IT nie znoszą zbyt dobrze wysokich temperatur. W wyniku przegrzania, urządzenia mogą nie tylko stracić swoją wydajność, ale także samoczynnie się wyłączyć lub trwale uszkodzić. Tego rodzaju awarie nie są oczywiście pożądane przez żadną firmę, ponieważ wszystkie przerwy w działaniu serwerów oznaczają realne straty finansowe. Nieprawidłowe warunki termiczne mogą nawet w skrajnych przypadkach doprowadzić do pożaru – późniejsze usuwanie szkód w serwerowni generuje ogromne koszty. Aby tego uniknąć, konieczne jest nieustanne monitorowanie parametrów serwerowni.

Nie można jednak popadać w skrajności  sprzęt IT pracuje tylko nieznacznie sprawniej w bardzo niskich temperaturach, a utrzymanie arktycznego chłodu jest bardzo kosztowne. W ogólnym rozrachunku wystarczy więc utrzymać taki poziom ciepła, który zagwarantuje sprawną i bezpieczną pracę komputerów. Dzięki temu właściciel serwerowni nie narazi się na ponoszenie bardzo wysokich rachunków za energię elektryczną – podpowiada specjalista reprezentujący firmę Waso Klim z Chorzowa, która zajmuje się montażem oraz serwisem klimatyzacji serwerowni.

Jaka temperatura jest najlepsza?

Zgodnie z ogólnymi wytycznymi, średnia temperatura w serwerowniach powinna wynosić od około 17°C do 26°C. Jeżeli zależy nam jednak na połączeniu wysokiej wydajności sprzętu oraz racjonalnego zarządzania kosztami, to optymalnym wyborem będzie przedział od 20°C do 21,5°C. Odpowiednia temperatura to jednak nie wszystko – ważne, aby warunki termiczne panujące w serwerowni były stabilne i niezmienne. Nagłe wahania poziomu ciepła, nawet w zalecanym zakresie, mogą wpłynąć negatywnie na działanie sprzętów elektronicznych i teleinformatycznych.

Niektórzy administratorzy decydują się jednak na utrzymywanie serwerowni w nieco wyższych temperaturach – dobrym przykładem mogą być chociażby centra danych Google. Głównym powodem, dla którego firmy wybierają takie rozwiązanie, jest oczywiście spora oszczędność kosztów, która rośnie wraz z rozmiarami zaplecza technicznego. Aby ten sposób był jednak bezpieczny, to serwerownie muszą być wyposażone w czujniki, które pozwolą na stałe nadzorowanie temperatury, wilgotności oraz ruchu powietrza. Zaawansowana automatyka pozwala odpowiednio wcześnie wykryć jakiekolwiek nieprawidłowości w działaniu systemu.

Regulowanie temperatury, czyli klimatyzacja serwerowni

W celu zapewnienia właściwej temperatury w serwerowniach, konieczne jest zastosowanie specjalnego rodzaju klimatyzacji. Systemy wykorzystywane do chłodzenia sprzętów elektronicznych nieco różnią się od instalacji, jakie można znaleźć w obiektach mieszkalnych. Klimatyzacja serwerowni cechuje się przede wszystkim większą wydajnością oraz wytrzymałością – to konieczne, ponieważ pracuje nieprzerwanie przez cały rok. Podmuch generowany przez urządzenia klimatyzacyjne jest też skierowany nieco inaczej, ponieważ trafia pod serwery, czyli w okolice podłogi.

W przypadku szczególnie istotnych serwerowni często tworzy się klimatyzację zapasową, która umożliwi zapewnienie właściwej temperatury w razie awarii podstawowego systemu. Zaplecza techniczne, od których wymaga się wysokiej niezawodności, są też wyposażane w agregaty prądotwórcze, pozwalające na zasilanie serwerów oraz urządzeń klimatyzacyjnych w przypadku wystąpienia przerw w dostawie energii elektrycznej.

Należy również pamiętać, że ciągłe ochładzanie nagrzewanego przez sprzęty powietrza nie jest jedynym zadaniem klimatyzacji. Systemy wykorzystywane w serwerowniach służą również usuwaniu wszelkich zanieczyszczeń – mowa tutaj o m.in. kurzu czy pyłach, które mogłyby negatywnie wpłynąć na działanie urządzeń serwerowych. Dopiero połączenie dwóch wspomnianych funkcji zapewnia bezpieczną i stabilną pracę zaplecza technicznego, dlatego tak istotne jest odpowiednie zaplanowanie systemu klimatyzacji. Katowice są jednym z miast, gdzie można liczyć na fachowe wsparcie w zakresie wykonawstwa oraz późniejszego serwisowania instalacji stosowanych w serwerowniach.