Zasady obsługi odkurzaczy centralnych

odkurzacz centralny

Odkurzacze centralne to doskonałe rozwiązanie dla osób budujących dom. Dzięki nim sprzątanie jest o wiele szybsze i przebiega dużo sprawniej. Urządzenia te są nie tylko wydajne, ale także doskonale radzą sobie z usuwaniem wszelkich nieczystości w postaci kurzu, roztoczy i alergenów. Doceniają je przede wszystkim osoby uczulone na pył powstający podczas montażu poszczególnych elementów konstrukcji.

Kiedy zdecydować się na zastosowanie odkurzacza centralnego?

Jak już wspomniano, odkurzacze centralne to idealne rozwiązanie dla alergików i osób, którym zależy na szybkim i sprawnym pozbyciu się zanieczyszczeń. Na montaż urządzenia tego rodzaju należy zdecydować się na etapie budowy domu, ponieważ jest ono inwazyjne. Odkurzacz centralny składa się bowiem z systemu rur PCV umieszczonych w murach budynku. Wybierając to urządzenie, należy dokładnie zastanowić się nad rozmieszczeniem jego poszczególnych elementów. Najczęściej montuje się je w pomieszczeniach gospodarczych, takich jak piwnica, garaż czy kotłownia. Odkurzacze centralne proponowane przez firmę ECO Solutions składają się z:

  • jednostki centralnej,
  • systemu rur,
  • gniazd ssących,
  • okablowania.

Rozmieszczenie poszczególnych elementów powinno być dobrze przemyślane. Najlepiej, jeśli części odkurzacza będą zamontowane w miejscach umożliwiających odkurzenie całego budynku, włącznie z balkonem czy tarasem. Każde urządzenie wyposażone jest w podwójny system filtracji pozwalający na pozbycie się nie tylko kurzu, ale także roztoczy i alergenów.

Jak właściwie obsługiwać odkurzacz centralny?

Rury PCV wchodzące w skład odkurzacza centralnego umieszczone są w ścianach budynku. Zaletą tego rozwiązania jest zatem ich niewidoczność. Aby przystąpić do odkurzania, należy przede wszystkim rozwinąć potrzebną długość węża i zabezpieczyć go dźwignią przed dalszym rozciąganiem. Kolejnym krokiem jest montaż rękojeści z rurą ssącą lub szczotką. Osoba wyposażona w taki zestaw może przystąpić do  sprzątania. Po zakończonej pracy należy zdemontować rękojeść i zwolnić dźwignię umożliwiającą zassanie rury z powrotem do instalacji. Jeśli rozwinięcie węża z jednego gniazda nie wystarczyło do posprzątania całego budynku, można skorzystać z kolejnych, rozmieszczonych w poszczególnych częściach budynku.

Do zalet, które wyróżniają odkurzacze centralne spośród innych urządzeń, należy przede wszystkim jakość sprzątania. Maszyna zbiera nie tylko kurz, ale także roztocza i alergeny. Poza tym praca, jaką wykonuje urządzenie, jest cicha i wygodna. Użytkownik nie musi prowadzić za sobą ciężkiego odkurzacza na inne kondygnacje.