Dlaczego nie odbierać nieznanego numeru?

telefon

Istnieje spora ilość argumentów mówiąca o tym dlaczego lepiej nie odbierać połączenia od nieznanego nam wcześniej numeru telefonu. Zanim jednak przedstawimy te argumenty warto wspomnieć o możliwości jaką daje nam internet, czyli sprawdzenie opinii innych osób na temat danego numeru telefonu w serwisie internetowym. Jeśli ktoś martwi się, że nie odebrał telefonu od nieznajomego numeru, a mogło to być coś ważnego najlepiej pierwsze właśnie sprawdzić jakie istnieją informacje o tym kontakcie, a potem ewentualnie oddzwonić.

Powinniśmy więc przestać, w miarę możliwości,odbierać nieznane numery albo przynajmniej sprawdzać je na takich serwisach jak choćby ktoto.info albo odebrac.pl. Ale wracając do pytania, dlaczego nie odbierać nieznanych numerów, bardzo dużo już od dłuższego czasu słyszy się o oszustwach właśnie przy pomocy telefonów. Jedną z form jest chęć wyłudzenia przez złodziei danych osobowych rozmówcy. Dla przykładu przedstawiają się jako osoba dzwoniąca z banku albo z chęcią zaproponowania nam tańszego abonamentu i wtedy proszą nas o cenne dane jak numer dowodu osobistego czy też pesel. Niestety możemy także słono zapłacić za połączenie ponieważ, może okazać się, że odbierając od nieznanego numeru telefonu rozmowa może okazać się płatna przez nas i są to naprawdę niemałe kwoty, czasami wystarczy nawet samo odebranie takiego połączenia, aby opłata naliczyła się. Na tego typu oszustwa przy użyciu telefonów komórkowych bardzo narażeni są seniorzy, z którymi trzeba rozmawiać na takie tematy i uświadamiać ich o ryzyku otrzymania połączenia.

Warto też zwrócić uwagę a to co zrobić w sytuacji kiedy już odbiorą taki telefon. Chociażby głośnia sprawa z metodą złodziei „na wnuczka”. Oszuści dzwonią do starszych osób udając właśnie kogoś z rodziny i proszą o udzielenie pożyczki z wymyślonego powodu. Zapewniają o oddaniu pieniędzy w najbliższym czasie, następnie informują, że nie mogą osobiście zjawić się po odbiór gotówki i proszą o przelew lub inna osoba „przyjaciel wnuczka” zjawia się po umówioną gotówkę. Jest to jedna z wielu strategii działania złodziei.

Często także z nieznanych nam numerów próbują się z nami skontaktować różnego rodzaju telemarketerzy i jeśli trafimy na takiego, który uszanuje nasz brak zainteresowania ofertą to można by powiedzieć, że to strzał w dziesiątkę. Jednak zazwyczaj jeśli nie chcemy skorzystać z przedstawianej nam propozycji telemarketerzy przedłużają rozmowę próbując i tak namówić nas na przykład na jakiś przedmiot np. garnki, sztućce, odkurzacz, sokowirówka, poprzez przedstawienie świetnych zalet, mogą nawet poprosić o możliwość prezentacji takiego przedmiotu. Niektóre osoby właśnie pod wpływem wywartej na nich presji zgadzają się niechętnie na taki pokaz lub na zakup przedmiotu. Wracając tutaj znów do naszych seniorów, którzy nie znając obecnych trików marketingowych dają się namówić na rzeczy, za które muszą bardzo dużo zapłacić, a co w efekcie mogliby w stacjonarnym sklepie zakupić w korzystniejszej cenie.

Co ciekawe ze względu na takie sytuacje spora ilość telefonów np. z androidem ma w wyposażeniu funkcje rozpoznawania spamu. Kiedy dzwoni numer, który został już wcześniej przez inne osoby zgłoszony jako negatywny (oszustwo, natrętny telemarketer) wtedy podczas próby połączenia na wyświetlaczu telefonu pojawia się napis „spam”.