Dlaczego warto wykorzystywać haft komputerowy?

Dlaczego warto wykorzystywać haft komputerowy?

Haftowanie kojarzy się z mozolnym ręcznym wyszywaniem drobnych wzorów, na przykład na strojach ludowych. Rzeczywiście, jest to niezwykle wymagająca technika, dająca jednak fantastyczny efekt wizualny oraz zapewniająca wytrzymałość obrazu wykonanego w ten sposób. Jednak dzięki temu, że wymyślono haft komputerowy, możliwa jest pełna automatyzacja tego procesu. Zobacz, jak można go wykorzystać przy tworzeniu odzieży z własnym logo, i zamów ciekawe nadruki jeszcze dziś!

Na czym polega haft komputerowy?

To po prostu przełożenie ręcznego wyszywania nićmi wzorów na automat – pozwalający robić to z gęstością kilkuset wkłuć na centymetr kwadratowy. Haft komputerowy jest niezwykle zaawansowaną techniką. Poprzez połączenie specyficznej maszyny do szycia z programem hafciarskim udało się przyspieszyć ten proces i nadać mu powtarzalności. Wystarczy odpowiednio zaprojektować grafikę, przełożyć ją na wartości cyfrowe wgrywane do maszyny haftującej, a ona wykona całą pracę niemalże bez ludzkiego nadzoru, w wielu egzemplarzach.

Czym charakteryzują się nadruki haftowane?

Dzięki tej metodzie możliwe jest uzyskanie kolorowego i bardzo trwałego wzoru. Ze względu na to, że mocne nici są odpowiednio barwione, haft komputerowy gwarantuje, że nie będą one farbowały. To ważne, ponieważ ubrania z tego rodzaju nadrukami często wykorzystuje się w branżach, które wymagają solidnej odzieży ochronnej przeznaczonej do częstego prania w wysokiej temperaturze, suszenia bębnowego i prasowania. Wykonany w taki sposób wzór na odzieży nie ściera się, nie pęka, ani nie blaknie.

Kiedy warto wykorzystać haft komputerowy na odzieży i tekstyliach?

Ze względu na wyżej wspomniane właściwości nadruków przy pomocy nici, najczęściej znakuje się w ten sposób:

  • odzież roboczą,
  • stroje dla kucharzy,
  • ręczniki,
  • szlafroki,
  • wysokiej jakości koszulki i bluzy firmowe.

Można jednak również stworzyć tą techniką własny, kolorowy nadruk! Wykorzystując haft komputerowy możesz zaprojektować dowolną grafikę, nałożyć ją przy pomocy specjalnych maszyn na dowolną odzież, i tym samym zyskać naprawdę niepowtarzalny element garderoby. To sposób na ponadczasowe, bo bardzo odporne na czynniki temperaturowe, ubrania o wyjątkowym charakterze, będące odzwierciedleniem Twojej kreatywności. Jednostkowe nakłady zrealizują drukarnie online takie jak TDruk, w których możesz złożyć swoje zamówienie przez internet, bez wychodzenia z domu.

Jakie powinny być cechy projektu do wyhaftowania?

Jeśli myślisz o bluzie z własną haftowaną grafiką, czy personalizowanych ręcznikach do domu lub firmy, musisz wiedzieć, że ta metoda nie nadaje się do wszystkich rodzajów obrazów. Haft komputerowy nie sprawdzi się w przypadku drukowania zdjęć, bardzo skomplikowanych wzorów z płynnymi przejściami kolorów. Nie powinno się haftować na dużych powierzchniach, gdyż masa nici może wówczas przewyższyć masę własną tekstyliów, co przełoży się na niekomfortowe użytkowanie. Zaprojektuj własny nadruk – mały, o wymyślnych kształtach, z napisami, lecz w jednolitej kolorystyce, i zleć jego wykonanie na koszulkach lub bluzach – przekonasz się, jak fantastyczny efekt trwałości wtedy uzyskasz!