Giżycko – stolica żeglarstwa w Polsce

Giżycko to miasteczko położone w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to centrum powiatu giżyckiego oraz gminy wiejskiej Giżycko. Lokalizacja ta słynie z żeglowania, ponieważ położona jest pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Dlatego do Giżycka co roku przyjeżdża wiele osób zafascynowanych wdziękiem zielonych regionów. Nieustająco przyjeżdżają też sportowcy, uczęszczający do regionalnych grup, w których ćwiczy się rozmaite sporty wodne. W mieście jest jednak mnóstwo innych miejsc, które można zobaczyć podczas podróży w te tereny. Zobacz, które punkty mieściny są zadziwiająco czarujące i udaj się na podróż swoich marzeń.

Jakie miejsca można zobaczyć w Giżycku?

Giżycko słynie z zdumiewającej ilości terenów zielonych. Pokaźną część miasteczka zajmują lasy, parki miejskie oraz place. Są to miejsca świetnie nadające się do rekreacji z dala od zgiełku. Na obszarze Giżycka można zobaczyć aż dziewięć pomników przyrody, z czego większość to pojedyncze, olbrzymie drzewa. W okolicy jezior można zobaczyć prześliczne porty, przystanie, a także ośrodki sportów wodnych. Do wartych zobaczenia obiektów kultury w Giżycku zalicza się też zabytkowy zamek krzyżacki oraz Twierdzę Boyen. Teraz w zamku znajduje się hotel, w którym można zameldować się na kilka dni w czasie urlopu w tej malowniczej okolicy. Boyen to twierdza w kształcie gwiazdy, która została zbudowana w XIX wieku na polecenie suwerena Prus – Fryderyka Wilhelma IV. Jej historia jest bardzo fascynująca, gdyż była ona bardzo ważnym obiektem strategicznym podczas dwóch wojen światowych. Dzisiaj obszar twierdzy jest zagospodarowany i odsłonięty dla przyjezdnych i sympatyków historii militarnej. Oprócz zwykłego zwiedzania lokalizacji z przewodnikiem w Twierdzy Boyen odbywają się rekonstrukcje historyczne, a także zjazdy motocyklowe czy różne koncerty. Nietuzinkowym celem w Giżycku jest most obrotowy nad Kanałem Łuczańskim. Jest to unikat w skali kraju. Ponadto, jest to jedna z kilku tego typu instalacji w Europie. W wakacje atrakcja przyciąga całe grupy turystów, którzy chcą obejrzeć moment zamykania.

Giżycko – nie tylko na ferie

W Giżycku każda usługa turystyczna ma duże znaczenie dla działalności całego obszaru. Niemniej jednak nieprzerwanie rozwijają się inne działy gospodarki. Rosnącą popularnością charakteryzuje się przemysł lekki, a zwłaszcza produkowanie rozdzielni elektrycznych, lamp przemysłowych oraz lampek energooszczędnych w formie popularnych łańcuchów świątecznych. Rośnie w siłę także przemysł spożywczy. Główne przedsiębiorstwa w tej branży to mleczarnia, wytwórnia sękaczy oraz kilka piekarń. Pełną listę przedsiębiorstw znajdujących się w Giżycku błyskawicznie znajdziesz na stronie: https://gizycko.info.pl/. Znajdują się tam zarówno sklepy, jak i lokale usługowe. Przede wszystkim warto zapoznać się z katalogiem mechanicy samochodowi Giżycko. Te miejsca mogą okazać się potrzebne w wielu wypadkach.

Wydarzenia w Giżycku

W Giżycku odbywają się coroczne wydarzenia, które ściągają rzesze fanów z każdej części państwa. Do najpopularniejszych uroczystości należą Festiwale Piosenki Żeglarskiej i Morskiej oraz koncerty organowe, które odbywają się w sezonie wakacyjnym. Władze miasta dbają też o pasjach młodszych osób i dzieci. Do wyboru są ćwiczenia w sektorach tanecznych, muzycznych, teatralnych, plastycznych i zdjęciowych. Dla seniorów interesującymi alternatywami są chór, grupa szachowa lub Klub Seniora. W Giżycku jest też kilka lokalnych gazet oraz portali internetowych. Wiadomości z okolicy rozpowszechniane są też przez warmińsko-mazurskie rozgłośnie radiowe.