Kryptowaluty – jak inwestować?

Kryptowaluty

Nie da się ukryć, że spośród wszystkich dostępnych na rynku instrumentów finansowych, to właśnie kryptowaluty cieszą się ostatnimi laty największym zainteresowaniem. To alternatywa w stosunku do klasycznych aktywów, które cechuje się przede wszystkim ponadprzeciętną zmiennością. Czy możemy to traktować jako plus, czy minus? Sprawdźmy to.

Dlaczego inwestorzy kochają kryptowaluty?

Kryptowaluty – to słowo klucz dl wielu nowoczesnych inwestorów, którzy swoją przygodę z inwestowaniem, a raczej spekulacją rozpoczęli właśnie od cyfrowej waluty – Bitcoina, Ethereum, Ripple czy Litecoina. To, co przede wszystkim zachęca spekulantów do lokowania swoich pieniędzy w ten rynek to ogromna zmienność, która jak jednak dobrze wiemy, stanowi miecz obosieczny. 

Któż jednak pamiętałby o ryzyku, gdy z dnia na dzień wartość naszej inwestycji może powiększyć się o kilkadziesiąt procent? Dowodów na to nie musimy szukać daleko. Wystarczy przypomnieć sobie o wartości Bitcoina w 2012 roku, czyli zaledwie 10 lat temu. To czas, w którym jeden Bitcoin wart był dokładnie 41.72 złote. Dzisiaj natomiast ten sam Bitcoin to równowartość 75 240 złotych. Robi wrażenie? Nie tylko na nas. Setki tysięcy osób rozpaliło się na myśl o tym, jak szybko i bezproblemowo można dorobić się fortuny na inwestowaniu w Bitcoinie. Zdecydowana większość tych osób zapomniała jednak o jednym.

Nadmierne ryzyko związane z kryptowalutami?

Ci sami inwestorzy, którzy w pewnym momencie “ładowali” cały swój majątek w kryptowaluty szybko zdali sobie sprawę z tego, że również kryptowaluty, podobnie jak każdy inny instrument finansowy działa wedle pewnego cyklu koniunkturalnego. A ten, jak znamy z podstaw ekonomii, musi zaliczyć także nurkowanie w dół.

Różnica pomiędzy kryptowalutami a na przykład akcjami polega jednak na tym, że kryptowaluty tracą swoja wartość tak samo dynamicznie, jak wcześniej ją zyskiwały. I to właśnie stanowi o głównym ryzyku inwestycyjnym związanym z kryptowalutami – są one niesamowicie zmienne i nie nadają się do budowania majątku. Jeśli dołożymy do tego brak jasnych regulacji prawnych i chaos związany z ciągłym powstawaniem coraz to nowych giełd kryptowalut, ciężko jest nam odróżnić dobrą inwestycję od złej, i legalną giełdę od tej, która chce jedynie wyłudzić nasze ciężko zarobione pieniądze. 

Jak zainwestować w kryptowaluty w sposób bardziej kontrolowany?

Dlatego też wielu brokerów takich jak Saxo Bank Polska zdecydowało się wprowadzić innowacyjny produkt, jakim jest ETF i ETN na kryptowaluty. Instrumenty pochodne bazujące na kursie kryptowalut umożliwiają uzyskanie tak bardzo pożądanej przez nową falę inwestorów ekspozycji na zmienność kryptowalut, jednak bez pewnych ograniczeń i formalności z tym związanych.

Posiadając już rachunek, mamy możliwość zakupu ETFa na kryptowaluty bez jakichkolwiek wymogów związanych z rejestracją na giełdzie kryptowalut czy tworzenie niezrozumiałego dla wielu portfela. To znaczne ułatwienie, a przy okazji pewność, że inwestycja jest legalna i zawsze sprzedaż naszej inwestycji będzie spieniężona. ETF to produkt emitowany przez konkretny podmiot, objęty restrykcyjnymi regulacjami, dlatego możemy być spokojni o swoje pieniądze i wciąż cieszyć się inwestycjami w kryptowaluty bez zbędnych przeszkód.