Hełm jako kluczowy element ubioru strażaka

hełm

Na zachowanie wszelkich środków ostrożności podczas przeprowadzania akcji przez zespół straży pożarnej ma wpływ wiele czynników. Począwszy od zachowania odpowiednich procedur i właściwe przeszkolenie strażaków, przez dobrej jakości sprzęt strażacki, aż po właściwy ubiór. Elementem interwencyjnego umundurowania straży pożarnej jest hełm strażacki. Wyjaśniamy, dlaczego jest tak istotny, a także jakie cechy musi spełniać, by stanowić skuteczną ochronę na wypadek różnych sytuacji.

Zagrożenia w pracy strażaka

Praca strażaka wiąże się z narażaniem na liczne zagrożenia. Nie bez powodu tak istotne jest dopełnianie obowiązku właściwego przygotowania się do każdej akcji i spełniania wymogów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 listopada 2005 roku w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej, a także regulaminu umundurowania Związku Ochotniczych Straży Pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej. Odzież ochronna ma za zadanie zabezpieczać organizm przed ogniem, wysoką bądź niską temperaturą, szkodliwymi substancjami chemicznymi oraz urazami mechanicznymi. Szczególną ochroną jest hełm strażacki. Co sprawia, że tak skutecznie zabezpiecza głowę przed zranieniem?

Materiały i budowa hełmu

Hełm strażacki posiada dwie skorupy. Jedną z nich jest wkładka tłumiąca wykonana z miękkiego materiału. Dzięki temu uniwersalny model hełmu pasuje do każdego kształtu głowy i zapewnia komfort nawet podczas wielogodzinnej akcji. Wkładka pełni również formę izolacji – specjalny materiał zabezpiecza głowę przed promieniowaniem cieplnym. Zewnętrzna skorupa hełmu wykonywana jest najczęściej z materiałów polimerowych. Dzięki temu konstrukcja jest solidna i jednocześnie lekka. Tworzywo polimerowe cenione jest za trwałość, która w przypadku hełmów strażackich gwarantuje właściwą ochronę mechaniczną.

Na jakie cechy hełmów strażackich warto zwrócić uwagę?

Wybór hełmu do jednostki straży pożarnej warto rozpocząć od upewnienia się, że oferowane produkty spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa, czego potwierdzeniem będzie informacja o certyfikatach. Jak wyjaśnia sklep ze sprzętem strażackim Sprzęt-Poż, największym zainteresowaniem cieszą się hełmy w pełni wyposażone w akcesoria przydatne podczas akcji, takie jak latarka montowana bezpośrednio do hełmu wizjer dostosowany do osób noszących okulary czy kamera termowizyjna, a także możliwość wyposażenia hełmów w dodatkowe elementy, w tym adaptery do latarek bocznych czy wizjer metalizowany.