Jak długo trwa rozwód, gdy jedna ze stron domaga się orzeczenia o winie?

rozwód

W potocznym języku mówi się o rozwodzie bez orzekania o winie bądź z orzeczeniem o winie jednego ze współmałżonków. W drugim przypadku winę za rozpad pożycia małżeńskiego ponosi jedna ze stron, przy czym ową winę drugi współmałżonek musi udowodnić. Ile trwa postępowanie sądowe, jak dokładnie wygląda i czy warto wnioskować o rozwód z orzeczeniem o winie?

Rozwód z orzeczeniem o winie – kiedy jest możliwy?

Najczęściej o rozwód z orzeczeniem o winie wnosi jedna strona, przy czym druga nie akceptuje treści pozwu, zatem nie zgadza się, aby uznać ją winną rozpadowi związku małżeńskiego. Taka sytuacja powoduje konflikt, który może zostać rozwiązany jedynie na drodze sądowej. Należy jednak mieć na uwadze, że sąd może orzec rozwód z winy tylko jednego ze współmałżonków, jeśli są ku temu przesłanki. Wśród nich wymienia się na przykład zdradę, alkoholizm, przemoc fizyczną lub psychiczną, nieuzasadnioną odmowę współżycia, marnotrawienie pieniędzy. Co istotne, zachowanie małżonka, który ma być uznany za winnego rozpadu pożycia, musi być umyślne. 

Jak długo trwa rozwód z orzeczeniem o winie?

Osoby, które zainteresowane są złożeniem pozwu rozwodowego, często zastanawiają się, jak długo może potrwać cała procedura? Otóż na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak nie ulega wątpliwości, że rozwód z orzeczeniem o winie będzie trwał dłużej, niż rozwód bez orzekania o winie. Wszystko dlatego, że powód musi udowodnić fakt, iż rozpad związku małżeńskiego nastąpił z winy jednej strony. Oznacza to konieczność powołania świadków, którzy złożą obszerne zeznania czy przedstawienia dowodów rzeczowych w postaci zdjęć czy bilingów. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że na rozprawę świadek może się nie stawić, zaś pozwany może przedstawiać dowody, które podważałyby jego winę. To zaś powoduje, że cały proces znacznie się wydłuża.

Rozwód z czy bez adwokata

Pamiętajmy, że na wyznaczenie pierwszej rozprawy, na której sąd zapozna się z zeznaniami stron, często trzeba poczekać od 3 do 6 miesięcy. Procedury tej w żaden sposób nie można przyspieszyć – jedynym rozwiązaniem jest złożenie kompletnego pozwu, tak aby sąd nie wzywał do jego uzupełnienia. W praktyce rozwód z orzeczeniem o winie trwa minimum rok, a często nawet 1,5 roku. Zdarzają się także bardziej skomplikowane sprawy, które mogą przeciągać się nawet do 2-3 lat. Wszystko zależy od liczby powołanych świadków, ilości przedstawionych dowodów czy innych, ważnych kwestii, takich jak na przykład podział opieki nad dziećmi.

Czy warto starać się o rozwód z orzeczeniem o winie?

Pozostaje pytanie, czy warto starać się o rozwód z orzeczeniem o winie, jeśli cała procedura może trwać nawet kilka lat? Warto mieć przy tym na uwadze, że rozwód bez orzekania o winie trwa kilka miesięcy, jednak nie przynosi on takich samych korzyści. Uzyskując rozwód z orzeczeniem o winie, możemy bowiem starać się o alimenty od byłej żony/ byłego męża. Alimenty te przysługują, jeśli poziom naszego życia, wskutek przeprowadzonego rozwodu, obniży się. Warto dodać, iż rozwód z orzeczeniem o winie daje sporo satysfakcji – dzięki niemu często o wiele łatwiej jest rozpocząć “nowe życie” po rozwodzie. Niemniej jednak, każda sytuacja wymaga indywidualnej analizy, której powinien dokonać doświadczony prawnik. Warto zapoznać się z ofertą www.kancelaria-walterowicz.pl i umówić się na spotkanie. Pamiętajmy, że z pomocą dobrego prawnika przejście przez całą procedurę rozwodową jest o wiele prostsze i mniej stresujące. Ponadto, uzyskamy odpowiedzi na wszelkie, nurtujące nas pytania i wybierzemy najkorzystniejsze dla nas rozwiązanie.