Jak dobrać buty na rower?

buty na rower

Jazda rowerem to popularna forma aktywnego spędzania wolnego czasu. Dla niektórych osób podróż jednośladem jest odpoczynkiem i rekreacyjną wycieczką po okolicy. Natomiast dla innych jazda rowerem stanowi coś więcej – pasję i sport. Nie mniej jednak udając się na wycieczkę rowerową, warto pamiętać o odpowiednim wyposażeniu, które zapewni Ci bezpieczeństwo, a także komfort. Jednym z akcesoriów gwarantujących wygodę podczas jazdy są dobrze dobrane buty. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając obuwie rowerowe? Czytaj dalej!

Czym kierować się przy wyborze butów rowerowych?

Obuwie stanowi bardzo ważny element garderoby każdego rowerzysty. Dobrze dobrane buty zapewniają stabilność, a także komfort w trakcie jazdy – przede wszystkim w przypadku dłuższych tras. Pierwsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę to wysokość i przyleganie obuwia do stopy. But nie powinien obcierać kostki ani powodować ucisku. Ponadto zachowanie stabilności stopy z pewnością ułatwi pedałowanie. W przypadku intensywnych i długich tras rowerowych zalecane są buty MTB, które różnią się m.in. poziomem sztywności podeszwy.

Materiał, z którego zostały wykonane buty również nie pozostaje bez znaczenia. W zależności od dyscypliny kolarskiej tkanina obuwia będzie różnić się przepuszczalnością, grubością i przewiewnością. Podobnie jest w przypadku systemów zatrzaskowych, gdzie wyróżniamy m.in. buty szosowe lub MTB. Zaczepy znajdują się na podeszwie, dzięki którym obuwie można bezpośrednio zamocować do pedałów, co przekłada się na prawidłową stabilizację stopy i efektywność jazdy na rowerze. Cykliści często wybierają buty Shimano, które zapewniają komfort nie tylko podczas uprawiania sportu, ale również w trakcie rekreacyjnych wycieczek. Jeśli oprócz jazdy na rowerze planowana jest wycieczka piesza, warto zapoznać się ze specjalnymi butami trekkingowymi.

Dobór butów rowerowych w zależności od pór roku

Wybierając obuwie na rower, nie można pominąć innych równie istotnych kwestii jak warunki atmosferyczne. Latem lepiej sprawdzą się przewiewne i lżejsze buty, które zapewniają prawidłową wentylację. Natomiast w okresie jesienno-zimowym warto wybrać obuwie, które ochroni stopę przed wiatrem, niską temperaturą czy wodą.

Decydując się na zakup butów rowerowych, warto skorzystać z usług profesjonalnych sklepów takich jak RoweryRolki z Krakowa. Dzięki temu klient może liczyć na fachowe doradztwo specjalistów, a obuwie z pewnością będzie odpowiednio dopasowane do potrzeb i oczekiwań cyklisty. Jazda na rowerze powinna być przyjemnością, dlatego warto zadbać o prawidłowe wyposażenie, które zapewni wygodę i bezpieczeństwo.