Jak działają przedpłacone karty prepaid?

karty prepaid

Coraz powszechniejszym produktem bankowym są karty prepaid. Do czego są najczęściej wykorzystywane? Można je normalnie stosować w sklepach bądź punktach usługowych, podczas dokonywania płatności. Pracodawcy bardzo często wręczają takie karty jako benefity w pracy, na przykład z okazji Bożego Narodzenia bądź jako środek płatniczy w delegacji.

Działanie kart prepaid

Coraz popularniejsze karty prepaid są produktami płatniczymi, które można używać praktycznie w każdym miejscu z terminalem. Każda karta ma przypisaną określoną kwotę, którą właściciel może dowolnie dysponować. Jeśli limit zostanie wykorzystany, to nie można już zapłacić, chyba że nastąpi ponowne doładowanie. Najważniejszą różnicą między kartą płatniczą, a prepaid jest brak personalizacji. Oznacza to, że taki produkt może być wydany przez jedną instytucję, by korzystał z niej ktoś inny.

Karty prepaid są bardzo często wykorzystywane przez rodziców, jako sposób wypłacania kieszonkowego dla dzieci. W tym wypadku rachunek zasilany jest konkretną sumą, a młodzież może swobodnie wypłacać pieniądze z bankomatu lub dokonywać płatności w sklepach. Warto przy tym wspomnieć, że na kartach tego typu można ustalić pewien limit dzienny. W ten sposób dzieci nie wykorzystają wszystkich pieniędzy już na początku miesiąca.

Do jakiego konta są przypisane karty prepaid?

W przypadku produktów tego typu istotną rolę odgrywa konto bankowe, do którego przypisane są karty. Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że każda karta związana jest z konkretnym rachunkiem. Eksperci z Poznańskiego Banku Spółdzielczego wyjaśniają, jak to jest z kartami prepaid:

W przypadku kart prepaid uruchamiany jest specjalny, techniczny rachunek bankowy. To właśnie na nim zgromadzone są środki pieniężne. Nie jest to jednak typowe konto bankowe. Nie uda się z jego pomocą zrobić przelewu czy odłożyć zarobionych pieniędzy na konto oszczędnościowe. Dodatkowo karty tego typu nie muszą być spersonalizowane. W takiej sytuacji przy autoryzacji płatności wystarczy posłużyć się dołączonym do karty PIN-em.

Kiedy najczęściej korzysta się z kart prepaid?

Karty prepaid są powszechnie stosowane jako bony podarunkowe (w takim wypadku nie są imienne). Często w umowie określone jest, w jakich sklepach można z nich korzystać. Stanowią także wygodny środek płatniczy w przypadku firmowych podróży zagranicznych. W trakcie delegacji można z ich pomocą swobodnie płacić różną walutą (w zależności od ustawień karty). W ten sposób pracownik może dysponować środkami przekazanymi przez pracodawcę do pewnego limitu, którego nigdy nie przekroczy.

Jedną z większych zalet kart prepaid jest ich bezpieczeństwo. W przypadku zagubienia lub kradzieży osoby postronne nie mają dostępu do realnego konta i nie mogą swobodnie wydawać zgromadzonych na nim pieniędzy. Praktycznie karta tego typu ma podaną infolinię, która umożliwia blokadę w przypadku kradzieży lub zagubienia.