Jak modnie wiązać apaszkę?

apaszka

Lubisz apaszki? Ten element stroju towarzyszy nam, kobietom, od dawna. Możesz ją nosić na tysiące sposobów, dobrze o tym wiesz. Jednak zdarza się, że gdy stajesz przed lustrem… pustka w głowie. Jak to zawiązać? Skorzystaj z podpowiedzi. A gdy się odprężysz i nabierzesz wprawy, własne pomysły same przyjdą Ci do głowy.

Historia nauczycielką życia

Starożytne powiedzenie głosi: Historia magistra vitae est – historia jest nauczycielką życia. Można przetłumaczyć również, że jest mistrzynią życia. To prawda, z historii można się wiele nauczyć. Także jeśli chodzi o najprzeróżniejsze rzeczy codziennego użytku. Dzisiaj poznamy bohaterki-apaszki.

Nazwa apaszka pochodzi od… paryskich gangsterów, którzy w XIX w. chętnie zasłaniali twarz chustkamiApasz oznacza rzezimieszka, opryszka. O ironio, chustka od czasów starożytnych towarzyszyła wojownikom (także tym honorowym), którzy ocierali nią pot i chronili się przed kurzem i spiekotą. Pod hełm ubierała apaszkę także… starożytna królowa egipska. Jak widać, apaszkę można nosić na głowie, pod szyją lub zasłonić nią nos i usta.

W czasie II wojny światowej, kobiety przewiązywały głowę chustami, pracując w fabrykach. W latach 60 XX w. gwiazdy Hollywood zaczęły promować apaszki (m.in. Grace Kelly, Brigitte Bardot), a 10 lat później nosiły je wszystkie modne kobiety. Po okresie wycofania, dzisiaj apaszka wraca do łask, także ta, którą możesz kupić w producenta i sprzedawcy w internetowym sklepie M&Sz.

Apaszka w praktyce

Apaszka „od zawsze” pozwala na połączenie względów praktycznych i estetycznych. Co więcej, stanowi element klasycznych stylizacji, jak i takich, które są nieco szalone i zwariowane.

Dzięki damskiej apaszce możesz ochronić szyję przed chłodem, a także lekkim deszczem lub niewielkim mrozem. Jednak jeśli ubierzesz ją do garsonki, dopasujesz do eleganckiej bluzki czy „zgrasz” z ulubionym swetrem – apaszka posłuży Ci jako ozdoba.

W jaki sposób możesz zawiązać apaszkę wokół szyi? Oto 3 propozycje:

  • złóż apaszkę na pół, by powstał trójkąt, po czym zwiń go tak, by powstał pasek materiału, wybranej szerokości. Zawiąż go na szyli, nie zaciskając mocno węzła i pozwól by końce apaszki swobodnie zwisały, najlepiej przekrzywione nieco na bok;
  • złóż apaszkę w trójkąt i zawiąż z tyłu szyi (jak kowboje na Dzikim Zachodzie). Ponieważ materiał, np. szyfon, jest śliski, z przodu ładnie się ułoży. Trochę mu pomóż, modelując fałdy;
  • zroluj apaszkę i ciasno owiń wokół szyli, najlepiej dwukrotnie. Zawiąż z tyłu i według upodobań poukładaj powstałe fałdy materiału.