Jak nadać sypialni przytulny klimat?

sypialnia

Sypialnia powinna być uporządkowaną, sprzyjającą odpoczynkowi przestrzenią, w której na pierwszy plan wysuwają się miękkie tekstylia oraz ciekawe dekoracje. To właśnie wszelkiego rodzaju poduszki, koce, narzuty oraz drobne ozdoby sprawiają, że wnętrze wydaje się przytulne i zachęca do relaksu. Podpowiadamy, dzięki jakim akcesoriom w pomieszczeniu zapanuje kameralny, nastrojowy klimat.

Tekstylia do sypialni

Podczas wybierania tekstyliów do sypialni należy dużo uwagi poświęcić nie tylko kolorom, ale również fakturom materiałów. Ciepłą, domową atmosferę pomogą stworzyć przede wszystkim akcesoria wykonane z grubych, przyjemnych w dotyku tkanin bawełnianych lub adamaszkowych. Ponadto najważniejszym elementem wystroju sypialni jest łóżko, dlatego warto zainwestować głównie w dobrej jakości pościel.

Strzałem w dziesiątkę zawsze jest pościel bawełniana, ozdobiona jedynie delikatnymi deseniami geometrycznymi albo kwiatowymi. Nic też jednak nie stoi na przeszkodzie, by odważniej poeksperymentować z odcieniami i wzorami. Elegancka pościel z mocnym akcentem kolorystycznym lub wyrazistym printem także może prezentować się efektownie, lecz tylko pod warunkiem, że będzie dobrze korespondować z innymi elementami aranżacji – doradza pracownik sklepu Tanie Obrusy z tekstyliami i ozdobami do domu.

Kolejnym dodatkiem, dzięki któremu sypialnia od razu zyska nowy charakter, są dekoracyjne poszewki na poduszki. Na początek warto spróbować urozmaicić wnętrze za pomocą poduszek jednokolorowych, wyróżniających się ciekawą fakturą – świetnym pomysłem jest zwłaszcza zakup poszewek uszytych z tkanin przypominających w dotyku aksamit. Następnym krokiem może być postawienie na wyjątkowo ozdobne wzory, które nawet zwykłego jaśka w kilka chwil zamienią w najważniejszy element wystroju pomieszczenia. W ofertach sklepów z tekstyliami można znaleźć szeroki wybór oryginalnych modeli, m.in.: ze stylowym pikowaniem, z cyrkoniami czy różnego rodzaju nadrukami.

Przegląd najlepszych ozdób do sypialni

W przytulnej sypialni oprócz tekstyliów nie może zabraknąć również niebanalnych dekoracji. W tej roli najlepiej sprawdzą się:

  • obrazy – malowniczy krajobraz, nowoczesna kompozycja geometryczna, intrygujący portret to tylko kilka przykładów ilustracji, które szybko odmienią każde wnętrze. Obrazy do sypialni powinny być utrzymane w łagodnych kolorach (bardziej energetyczne grafiki idealnie pasują do salonu);
  • kwiaty – zieleń uspokaja, dlatego ważne miejsce w sypialni należy zarezerwować dla roślin. Brak ręki do kwiatów czy nieodpowiednie warunki panujące w pokoju (np. duże zaciemnienie) nie muszą być żadną przeszkodą – w takiej sytuacji można kupić po prostu sztuczne rośliny;
  • świeczki – zapachowe świeczki to sprawdzony sposób na błyskawiczne stworzenie przytulnej, ciepłej atmosfery. Co więcej, aromaterapia pozytywnie wpływa na samopoczucie: pomaga się wyciszyć, poprawia humor, ułatwia zasypianie.

Zarówno tekstylia, jak i drobne dekoracje mogą nadać sypialni niepowtarzalny klimat oraz zamienić ją w domowy azyl – zaledwie kilka drobiazgów wystarczy, by wnętrze wydawało się ciepłe i bezpieczne. Warto więc odważnie sięgać po różnego rodzaju niewielkie ozdoby, starając się przygotować z nich interesującą i zarazem uporządkowaną kompozycję.