Jakie cięcia można wykonać za pomocą palnika plazmowego?

palnik plazmowy

Współczesne technologie wymagają skutecznych, dokładnych i materiałooszczędnych metod obróbki. Z pewnością do takich można zliczyć cięcie metali i ich stopów stacjonarnymi lub ręcznymi palnikami plazmowymi. Jakie materiały można obrabiać i jakich cięć można dokonywać za pomocą wypalarek plazmowych? Chcesz wiedzieć? Przeczytaj artykuł!.

Czym jest plazma i na czym polega cięcie techniką plazmową?

Plazma jest stanem skupienia materii przypominającym gaz, jednak o wyższej jonizacji cząstek. Obecność swobodnych elektronów oraz jonów o różnym ładunku sprawia, że  przewodzi prąd elektryczny. Gdy prąd osiągnie odpowiednią wartość, plazma zaczyna emitować energię w postaci światła i ciepła. Łuk plazmowy jarzący się między elektrodą a obrabianym materiałem powoduje topienie materiału i wydmuchiwanie go ze szczeliny cięcia. Do obróbki plazmowej stosuje się źródła plazmy i specjalistyczne palniki. Pełen przegląd urządzeń do cięcia plazmą dostępny jest na stronie dystrybutora techniki plazmowej Control z Mikołowa.

Obróbce technologią plazmową poddają się jedynie materiały przewodzące prąd elektryczny. Przede wszystkim palników plazmowych używa się do cięcia blach ze stali czarnej, stali nierdzewnej i aluminium. Plazma stosunkowo szybko przebija się przez materiał i nie podgrzewa go na tyle, by spowodować jego odkształcenie. Powierzchnia obróbki jest bardzo dobrej jakości i nie ma nadpaleń. Cięcie plazmowe stali może być aż do 7 razy szybsze w porównaniu do cięcia gazowego i bardziej oszczędne energetycznie od cięcia laserowego.

Ukosowanie i żłobienie palnikami plazmowymi

Do ukosowania stosuje się specjalne głowice do ukosowania wyposażone w palniki plazmowe. Są one łatwe w programowaniu, co umożliwia automatyczne obracanie się głowicy podczas pracy. Pozwalają na cięcie na prosto i ukosowanie elementów. Maksymalizują wydajność poprzez redukcję czasu pracy oraz ograniczenie strat materiałowych. Żłobienie plazmowe wymaga skierowania palnika pod kątem ostrym do obrabianej powierzchni. Wpływa to na wydmuchiwanie materiału bez jego przecinania. Metoda ta ogranicza do minimum emisję hałasu i dymu oraz wykazuje się wysoką wydajnością, precyzyjnością i czystością.

Inne rodzaje cięć plazmą

Palniki plazmowe, szczególnie stacjonarne i sterowane technologią CNC zapewniają wysoką jakość cięcia. Można nimi prowadzić precyzyjną obróbkę kilku blach jednocześnie. Jest to bardzo wygodna, szybka i oszczędna metoda. Maszyny te umożliwiają także cięcie szablonowe wzdłuż wcześniej przygotowanego szablonu. Zapewnia to powtarzalność obróbki i małe straty materiałowe.