Jakie są przewagi długoterminowego najmu magazynów nad najmem krótkoterminowym?

magazyn

Nowoczesne powierzchnie magazynowe cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze strony wielkich międzynarodowych firm z branży e-commerce, motoryzacyjnej czy elektronicznej, ale także mniejszych podmiotów, które w najmie magazynu upatrują szansy na szybszy rozwój. Dzięki najmowi nowoczesnej powierzchni magazynowej w atrakcyjnej lokalizacji można obniżyć koszty bieżącej działalności, poprawić logistykę i wejść na nowe rynki. Na jaki czas podpisać umowę najmu, by było to najkorzystniejsze?

Najem short-therm

To propozycja dla przedsiębiorstw działających sezonowo, którym zależy na możliwości szybkiego ograniczenia kosztów w momentach rynkowego przestoju, którzy nie chcą wiązać się długoterminowymi umowami, zwłaszcza gdy perspektywy prowadzenia biznesu są niepewne. W takim przypadku niestety trzeba się liczyć ze znacznie wyższymi stawkami czynszu za metr kwadratowy powierzchni. Ponadto przy krótkich umowach najemca zwykle nie ma prawa do ingerencji w wewnętrzne wyposażenie obiektu, a tym samym nie może dopasować go do własnych potrzeb. Przy najmie short-therm większa przebudowa magazynu pod potrzeby przedsiębiorcy praktycznie w ogóle nie wchodzi w rachubę.

Najem długoterminowy

Zwykle minimalny okres standardowych umów najmu nowoczesnych powierzchni magazynowych wynosi 3 lata. Jeśli jednak przedsiębiorca zdecyduje się na podpisanie umowy na dłuższy okres, zwłaszcza jeśli skorzysta z usług profesjonalnej firmy doradczej, takiej jak Warehousemarket.pl, wówczas ma szansę na wynegocjowanie znacznie niższej stawki czynszu za metr kwadratowy powierzchni lub uzyskania dodatkowych korzyści, chociażby w kwestiach związanych z możliwościami przebudowy obiektu zgodnie z własnymi oczekiwaniami. Przy podpisywaniu długoterminowych umów najmu magazynów niewątpliwą korzyścią jest również tańsze zabezpieczenie, co ma niebagatelny wpływ na opłacalność prowadzonego biznesu. Podpisywanie długotrwałych umów jest najkorzystniejsze wówczas, gdy obiekt jest dopiero budowany. W takim przypadku istnieje możliwość jego przeprojektowania lub wyposażenia w sposób idealnie dopasowany do profilu prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności.

Największymi przewagami najmu długoterminowego nad krótkoterminowym są niższe koszty zabezpieczenia inwestycji, możliwość wynegocjowania korzystniejszych dla najemcy stawek czynszu i uzyskania zgody, a niekiedy również kompetentnego wsparcia przy przebudowie obiektu, w celu jego dostosowania do specyficznych potrzeb prowadzonej przez najemcę działalności. Ważne jest również stałe powiązanie z konkretnym miejscem, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia stabilności biznesu.