Jakie są zalety nowoczesnego domu?

nowoczesny dom

Styl nowoczesny zdobywa coraz większe uznanie wśród inwestorów. Nic dziwnego, bo takie domy wyglądają bardzo atrakcyjnie, a ich uproszczona forma oznacza mniej problemów podczas budowy i tym samym niższe koszty. Dlaczego warto zdecydować się na taki właśnie projekt?

Funkcjonalność bez względu na metraż

W przypadku domów nowoczesnych bardzo duży nacisk kładzie się na efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, dlatego nawet niewielkie budynki są bardzo wygodne dla domowników, można się po nich łatwo poruszać i mimo ograniczonego metrażu dom ma wszystko, czego potrzeba do codziennego życia.

Nowoczesny dom może być jednopiętrowy, z dwiema kondygnacjami albo poddaszem mieszkalnym. Często styl nowoczesny wykorzystuje się przy budowie domów bliźniaczych oraz szeregowców, a jeśli chodzi o wygląd, to oferta na przykład projektyzwizja.pl udowadnia, że nowoczesne bryły, mimo swojej prostoty, wcale nie wyglądają wszystkie dokładnie tak samo.

Czym wyróżnia się dom nowoczesny?

Cechą charakterystyczną nowoczesnego stylu są otwarte przestrzenie. W domach tradycyjnych praktycznie każde pomieszczenie jest zamknięte, w domu nowoczesnym oddzielone od reszty są tylko pokoje sypialne. Część dzienna jest wspólna – między kuchnią, jadalnią i salonem nie ma ścian działowych lub są one tylko częściowe. Dodatkowo pomieszczenia są mocno przeszklone, tak by wpuszczać jak najwięcej słonecznego światła.

Często w nowoczesnych domach stosuje się nietypowe materiały wykończeniowe, jest też dużo nawiązań do stylu industrialnego, czyli ściany z surowej cegły albo betonu architektonicznego, metalowe kolumny czy celowo umieszczone na wierzchu rury. To nie znaczy, że dom nowoczesny nie potrafi być przytulny – w wielu projektach widać inspiracje stylem skandynawskim, który znany jest z tego, że mimo oszczędnych form zapewnia przyjemny, rodzinny klimat.

Tańszy w utrzymaniu

Dom nowoczesny nie jest z definicji energooszczędny, ale bardzo często przy jego budowie stosuje się takie właśnie rozwiązania. Nowoczesne domy budowane są według najnowszych technologii, nie oszczędza się na materiałach oraz izolacji, chętnie korzysta się z odnawialnych źródeł energii. Do tego rozkład pomieszczeń uwzględnia strony świata, tak by w pokojach dziennych jak najdłużej korzystać z naturalnego światła.