Na co zwracać uwagę przy wyborze opiekunki dla osoby starszej?

opieka nad osobą starszą

Zapewnienie należytej opieki bliskiej starszej osobie nie jest łatwym zadaniem. W natłoku obowiązków zawodowych, a także związanych z opieką nad dziećmi, zdarza się że nie możemy zaopiekować się bliską nam starszą osobą tak, jak byśmy tego chcieli. W takiej sytuacji zatrudnienie profesjonalnej opiekunki jest naprawdę korzystnym rozwiązaniem.

Zatrudnienie opiekunki – czy warto?

Wiele osób zastanawia się, czy zatrudnienie profesjonalnej opiekunki jest dobrym rozwiązaniem. Jest to w pełni zrozumiałe: czujemy się niejako w obowiązku samodzielnie zapewnić wsparcie bliskiemu nam seniorowi. Warto jednak mieć na względzie, że nie zawsze jesteśmy w stanie odpowiednio zająć się najbliższą nam osobą pomimo najszczerszych chęci. Niekiedy brakuje nam umiejętności, a kiedy indziej wolnego czasu – zwłaszcza w przypadku seniorów, którzy wymagają opieki przez większość dnia.

W takiej sytuacji najlepsze, co możemy zrobić dla osoby starszej, to dołożyć wszelkich starań, by wybrana opiekunka była miła i kompetentna, a ponadto – odwiedzać seniora tak często, jak to możliwe, by nie poczuł się odrzucony.

Zakres obowiązków – w czym trzeba pomóc seniorowi?

Jedną z podstawowych kwestii, na jakie warto zwrócić uwagę przy wyborze opiekunki, jest zakres jej obowiązków. Innymi słowy – w czym trzeba pomóc seniorowi: czy chodzi głównie o dotrzymanie mu towarzystwa i pomoc w utrzymaniu mieszkania w czystości, czy może dochodzą do tego zdecydowanie bardziej wymagające zadania, jak chociażby dożylne podawanie leków?

W tym pierwszym przypadku wystarczy, że zatrudnimy osobę młodą, bez dużego doświadczenia – to pozwoli nieco zaoszczędzić (opiekunki, które dopiero rozpoczynają karierę, zazwyczaj oferują niższe stawki), a przy tym pozwoli zapewnić bliskiej osobie należytą opiekę. Nieco inaczej wygląda jednak kwestia, gdy senior wymaga wsparcia np. w czynnościach higienicznych lub opieki o charakterze medycznym. Przykładowo, jeśli jednym z zadań opiekunki ma być pomoc w kąpielach oraz ogólnym dbaniu o higienę (m.in. wsparcie w wymianie podpaski na nietrzymanie moczu) – konieczne może okazać się wynajęcie osoby o większym doświadczeniu, a także tężyźnie fizycznej.

Kompetencje opiekunki

To, jakimi kompetencjami wyróżnia się opiekunka, ma szczególnie duże znaczenie w przypadku zapewnienia opieki nad osobami chorującymi przewlekle, a także wymagającymi profesjonalnej opieki (m.in. związanej z brakiem możliwości samodzielnego odwiedzania toalety czy ogólnym ograniczeniem świadomości). W przypadku seniorów, którzy nie chorują poważnie – można postawić na sympatyczną, młodą panią, która zapewni potrzebne wsparcie, a także towarzystwo na co dzień. Jednak dla osób, które potrzebują wsparcia o określonym charakterze, warto poszukać opiekunki, która posiada odpowiednie kwalifikacje – np. jest pielęgniarką.

Wybór odpowiedniej opiekunki dla osoby starszej może zająć nieco czasu, zwłaszcza gdy potrzeby seniora są specyficzne. Nie warto się jednak zniechęcać, mając na uwadze, że tylko kompetentna opiekunka zapewni bliskiej nam starszej osobie odpowiednią opiekę.