Kiedy udać się do endokrynologa?

Kiedy udać się do endokrynologa?

Z roku na rok coraz więcej osób choruje na nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Przynajmniej raz w roku należy zadbać o siebie i zrobić sobie badania krwi oraz USG tarczycy, aby upewnić się, że nie należy się do grupy chorych na nadczynność albo niedoczynność tarczycy. Nie można tego zaniedbać, bo można sobie zrobić duży problem.i Jakimi problemami zajmuje się centrum medyczne z oddziałem endokrynologii i kiedy zgłosić się na wizytę? Odpowiadamy! 

  • Nadczynność i niedoczynność tarczycy -charakterystyka i objawy 
  • Endokrynolog Katowice — jak wygląda diagnostyka chorób tarczycy?
  • Poradnia endokrynologiczna — jakie choroby leczy endokrynolog?

Nadczynność i niedoczynność tarczycy -charakterystyka i objawy 

Nie powinno mylić się niedoczynności oraz nadczynności tarczycy. Te dwie choroby, pomimo, że dotyczą tego samego gruczołu, są one zupełnie od siebie różne. Przy niedoczynności tarczycy wydzielane jest za mało hormonów TSH, natomiast przy nadczynności jest zupełnie odwrotnie. Organizm w bardzo szybki sposób reaguje na zaburzoną pracę tarczycy.

Przy niedoczynności tarczycy występuje najczęściej wzmożona senność, zmęczenie, skłonności do tycia, obniżony głos. Natomiast przy nadczynności tarczycy można spotkać takie objawy jak wytrzeszcz oczu, zbyt szybki metabolizm, kołatanie serca, czy nawet niepłodność. Nie można bagatelizować swojego zdrowia, ponieważ powyższe problemy u chorego nie znikną, a wręcz przeciwnie – będą się one jedynie pogłębiać.

Endokrynolog Katowice — jak wygląda diagnostyka chorób tarczycy?

Nie jest trudno ani drogo sprawdzić czy tarczyca jest zdrowa. Takim podstawowym badaniem, jakie trzeba wykonać jest pobranie krwi i zbadanie hormonu tyreotropowego (TSH), wolnej trójjodotyroniny (FT3) i tyroksyny (FT4). Bardzo ważne jest zbadanie przeciwciał, o czym nie informuje pacjentów wielu lekarzy. Ponadto należy zrobić USG tarczycy. Wykaże ono, czy na tarczycy znajdują się guzki, albo jeszcze gorzej – inne zmiany chorobowe. Nie trzeba się jednak bać tego badania. W razie czego wycięcie tarczycy nie wiąże się z radykalną zmianą życia.

W przypadku gdy lekarz stwierdzi niedoczynność albo nadczynność tarczycy, przepisuje on pacjentowi odpowiednie leki – hormony, które należy przyjmować codziennie rano na czczo, pół godziny przed śniadaniem. Nie jest powiedziane, że będzie się je przyjmować do końca życia, ponieważ wielu chorych ma możliwość całkowitego wyleczenia z niedoczynności albo nadczynności tarczycy. Najpierw jednak należy o siebie odpowiednio zadbać. Więcej informacji można znaleźć na: https://ceglana-cardio.pl/endokrynolog/

Poradnia endokrynologiczna — jakie choroby leczy endokrynolog?

Endokrynolog na co dzień leczy choroby trzustki, choroby nadnerczy, choroby tarczycy, choroby przysadki mózgowej, a nawet zaburzenia miesiączkowania. Jak widać, zakres jego pracy jest niesamowicie szeroki. Do dzisiaj nie ma jasnych odpowiedzi na to, skąd biorą się najróżniejsze choroby układu dokrewnego. W poradni endokrynologicznej lekarz zajmuje się wszelkimi problemami z hormonami. Należy kontrolować swoje hormony, ponieważ ich zaniedbanie może spowodować bardzo duże spustoszenie w organizmie.

Jeżeli pacjent choruje na niedobór albo nadmiar danego hormonu, to bez częstszych wizyt u endokrynologa może się nie obyć. Coraz częściej lekarze robią dwie specjalizacje naraz, aby o wiele bardziej profesjonalnie zająć się swoimi pacjentami. Mowa jest tutaj między innymi o endokrynologu – ginekologu. Jeżeli pacjent jest przemęczony i osłabiony, wtedy powinien udać się do endokrynologa i zrobić wszelkie zlecone przez niego badania.