Koperty przezroczyste – do czego się nadają?

Koperty przezroczyste

W archiwizacji dokumentów najważniejszy jest porządek i bezpieczeństwo. Przezroczyste koperty mają wszystkie cechy, które są niezbędne do przechowywania nawet najbardziej poufnych dokumentów.

Dlaczego warto mieć je w swoim domowym biurku?

Koperta nie tylko na pocztę

Przezroczyste koperty nie nadają się do wysyłania korespondencji. Jak sama nazwa wskazuje, nie spełniają one podstawowego wymogu stawianego przed pocztową papeterią, czyli poufności i ochrony danych. Niemniej ich przezroczystą, wykonaną najczęściej z folii strukturę można wykorzystać na wiele innych sposobów. Koperty przezroczyste sprawdzą się np. podczas archiwizowania dokumentów. Nie trzeba ich otwierać, aby zajrzeć do ich wnętrza i sprawdzić ich zawartość. Co więcej, są to najczęściej koperty odporne na oddziaływanie niewielkiej ilości wilgoci.

Jak wykonana jest koperta przezroczysta?

Zdecydowana większość kopert przezroczystych jest wykonana ze wzmocnionej, ale elastycznej folii. Dzięki temu nie są one tak podatne na rozdarcie. Krawędzie kopert są często zgrzewane, co chroni ich zawartość przed przedostawaniem się wilgoci i innych, szkodliwych substancji. Konstrukcja koperty zabezpieczana jest najczęściej specjalnym, wykonanym z tworzywa sztucznego klipsem. W związku z tym jej otwarcie i zamknięcie jest stosunkowo proste i nie zajmuje zbyt dużo czasu. Czasem zabezpiecza się je za pomocą specjalnych, podłużnych zamknięć, które — przynajmniej częściowo — izolują zawartość koperty od wpływu pyłu i kurzu.

Na czym polega “przezroczystość” koperty?

Dostępne w sprzedaży koperty przezroczyste to tak naprawdę szereg różnych akcesoriów, które są dostosowane do potrzeb określonych użytkowników. Oprócz typowych, białych kopert można również znaleźć koperty kolorowe o różnym stopniu przezroczystości. Niektóre z nich są w znacznym stopniu wyprodukowane z papieru, aczkolwiek posiadają specjalne okienka umożliwiające szybki odczyt lokalizacji adresata. Koperty te wykorzystuje się najczęściej do dostarczania pism urzędowych.

Ile kosztuje koperta przezroczysta?

Cena kopert dostępnych w sprzedaży jest zwykle bardzo niska. Za kopertę o małym rozmiarze (np. format A5), trzeba zapłacić jedynie kilka złotych. Niewiele więcej kosztują ich dużo większe odpowiedniki, w których można pomieścić rozłożone dokumenty w formacie A4. Koperty można nabyć w dedykowanych sklepach. To właśnie tam znajduje się ich najbogatsza oferta.

Bezpieczeństwo, niezawodność, transparentność i ochrona przed wilgocią, to najważniejsze cechy dobrych, przezroczystych kopert.