Metody uszlachetniania druku

Drukarnie offsetowe to nie tylko drukarnie dużych formatów. Introligatorstwo to zabawa formą i druk profesjonalny. Jeśli jesteś zainteresowany drukiem kartki okolicznościowej, zaproszenia na ważne wydarzenie lub firmowej broszury, koniecznie musisz wiedzieć, czym jest uszlachetnianie druku i do czego się je wykorzystuje. Po lekturze artykułu możesz śmiało iść do dobrej drukarni wyposażony w dawkę niezbędnej wiedzy.

Jakie są metody uszlachetniania druku?

Uszlachetnianie druku to, krótko mówiąc, jego upiększanie. Jest wiele metod, przy pomocy których możemy to robić. Każda z nich będzie miała inny rezultat i nada drukowi inny charakter.

Dwie najpopularniejsze metody uszlachetniania druku to foliowanie i lakierowanie UV.

Foliowanie, czyli nałożenie folii na wydrukowane podłoże, dodaje wydrukowi profesjonalnego wyglądu. Na rynku dostępne są różne rodzaje folii, m.in. błyszczącą, matowa czy strukturalna. Poddanie ulotki czy broszurki foliowaniu czyni ją dużo bardziej odporną na uszkodzenia i zalania.

Z kolei lakierowanie UV to metoda na uzyskanie najefektowniejszego połysku na wybranych elementach czy też całej powierzchni druku. Popularnym od wielu lat rozwiązaniem jest lakierowanie tylko wybranych elementów powierzchni. Popularność tej techniki wiąże się z jej możliwościami. Wśród dostępnych lakierów znajdziemy m.in.:

  • błyszczący,
  • matowy,
  • 3D (wypukły),
  • brokatowy.

Kolejnymi metodami – bardzo popularnymi w druku wizytówek i zaproszeń – jest tłoczenie i hot stamping. To dosyć stare, ale i wysoce efektowne techniki. Dzięki swojej subtelności dodają wydrukom elegancji. Technika tłoczenia polega na odciśnięciu w arkuszu dowolnego wzoru – może to być logo lub tekst. W rezultacie miejsce staje się wklęsłe lub wypukłe i tworzy ciekawą w dotyku powierzchnię, natomiast hot stamping to jedna z popularnych metod uszlachetniania druku polegająca na nałożeniu, za pomocą specjalnej matrycy, na wybrane fragmenty folii metalizowanej w różnych odcieniach (najczęściej złotej, srebrnej, miedzianej czy holograficznej).

Te i inne metody uszlachetniania druku oferują drukarnie AA Print funkcjonujące w Katowicach i Mikołowie od 1990 roku.

Do czego potrzebne jest uszlachetnianie druku?

Celem stosowania różnych metod uszlachetniania druku jest podniesienie walorów wizualnych powierzchni. Dobre wykorzystanie dostępnych na rynku poligraficznym technik przede wszystkim przyciąga uwagę odbiorcy i cieszy oko, ale także:

  • pozwala na podniesienie wytrzymałości mechanicznej druku,
  • zwiększa odporność na czynniki środowiskowe (światło, wilgoć itp.),
  • nadaje wyjątkowego charakteru i podkreśla przekaz, który niesie za sobą treść wydruku.