Odrzucenie implantu zęba: czy implanty zębów mogą się nie przyjąć?

Lekarz trzymający model implantu zęba

Implant zęba to najlepsza, najnowocześniejsza i najtrwalsza metoda uzupełniania luk w naturalnym uzębieniu pacjenta. Niestety, mimo wszystkich pozytywnych aspektów leczenia stomatologicznego zdarza się, że u pacjenta obserwuje się odrzucenie implantu zęba.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są przeciwwskazania do stosowania implantów zębów,
  • czy odrzucenie implantu jest możliwe i jakie są tego przyczyny,
  • jakie mogą być objawy odrzutu implantów zęba.

Implant zęba to niewielka, zazwyczaj wykonana z tytanu śrubka, którą wkręca się w kość żuchwy lub szczęki – z czasem implant zrasta się z kością, doskonale zastępując korzeń utraconego zęba własnego. Na koniec na implancie osadzana jest korona protetyczna.

Współczesna implantologia to bez wątpienia dziedzina, która w najdoskonalszy sposób odtwarza utracone przedwcześnie przez pacjenta zęby. Implanty są wyjątkowo trwałe (około 50 lat), tytan, z którego są wykonane, jest substancją bioobojętną dla organizmu, więc nie wywołuje reakcji alergicznych, zapewniając doskonałe efekty funkcjonalne i estetyczne. Wszczepienie implantu zęba jest najlepszą metodą zarówno uzupełniania pojedynczych luk w uzębieniu, jak również podstawą do bardziej złożonego leczenia implantoprotetycznego – w przypadku rozległych braków zębowych albo całkowitego bezzębia na implantach mogą być bowiem oparte mosty protetyczne i protezy.

Oczywiście warto mieć świadomość, że leczenie implantologiczne wymaga czasu. W zależności od indywidualnych predyspozycji proces zrastania się implantu zęba z kością trwa od 4 do nawet 6 miesięcy. Dopiero po tym czasie u pacjenta można wykonać uzupełnienia protetyczne.

Implanty zębów – przeciwwskazania

Mimo wszelkich dobrodziejstw, jakie niesie za sobą leczenie implantologiczne, nie można go wykonać u każdego pacjenta. Implantolog lub chirurg dentysta mogą odradzić pacjentowi taką terapię, jeśli:

  • u pacjenta występują ciężkie choroby ogólne, mające wpływ na procesy gojenia się i regeneracji tkanek,
  • pacjent boryka się z chorobami psychicznymi, chorobą Alzheimera lub demencją starczą,
  • był leczony bisfosfonianami w formie doustnej (w ciągu ostatnich 3 lat) lub dożylnej (kiedykolwiek),
  • stwierdzona zostaje u niego niedostateczna ilość i jakość tkanki kostnej w miejscu planowanej implantacji, bez możliwość augmentacji.

Odrzucenie implantu zęba – czy jest możliwe?

W większości przypadków leczenie implantologiczne przebiega pomyślnie, ale czasami zdarza się, że u pacjenta dochodzi do odrzucenia implantu zęba. Dzieje się tak np. wtedy, gdy ilość i jakość tkanki kostnej jest zbyt niska, aby implant mógł się z nią zrosnąć. Stomatolog może w takiej sytuacji wykonać zabieg augmentacji, czyli umieszczenia w zębodole specjalnego preparatu kościozastępczego.

Inne możliwe przyczyny odrzucenia implantu zęba to m.in. niedostateczna higiena jamy ustnej, palenie papierosów oraz indywidualne zaburzenia procesów gojenia się, mające miejsce w przebiegu wielu chorób ogólnoustrojowych. Dlatego o wszelkich schorzeniach należy poinformować lekarza przed rozpoczęciem leczenia, a prawidłowa, systematyczna higiena jamy ustnej już po wszczepieniu implantu zęba to absolutna konieczność!

Odrzucenie implantu zęba – objawy

Objawy odrzutu implantów zęba są widoczne głównie na zdjęciach RTG – w bezpośredniej okolicy implantu zauważalna jest bowiem utrata masy kostnej. Do objawów obserwowanych przez pacjentów zalicza się z kolei:

  • ból zęba,
  • opuchliznę tkanek,
  • krwawienie z zębodołu,
  • ruchomość implantu,
  • stan zapalny okolicznych tkanek.

Warto pamiętać, że szybka reakcja na takie objawy może jeszcze uratować ząb. W tym celu zaleca się np. antybiotykoterapię. Czasami proponuje się również powtórzenie zabiegu wszczepienia implantu zęba.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/protetyka-i-implantoprotetyka/104733,implanty

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:zwcjf6haXCkJ:stomatologiczna.com.pl/wp-content/uploads/2017/01/Poradnik-o-implantach_www.pdf+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d