Piercing ust i okolic. Informacje o zabiegu

piercing

Okolice ust, czyli język i broda, to miejsca, które są jednymi z najczęściej przekłuwanych. Warto jednak wiedzieć, że ze względu na specyfikę okolicy ust, piercing w tym miejscu może wiązać się z większym dyskomfortem, a także wydłużonym czasem gojenia. Ale bez obaw! Jeśli przeczytasz i zastosujesz się do najważniejszych informacji, które zebraliśmy w tym artykule, zabieg będzie bezpieczny i komfortowy.

Co warto wiedzieć o piercingu ust i okolic?

Ból podczas przekłucia jest sprawą indywidualną i każdy odczuwa go inaczej. Niestety, nie da się ukryć, że okolice ust są szczególnie dobrze ukrwione i unerwione – dlatego u osób o niskim progu bólu przekłuwanie tej części ciała może być bolesne! Może się również pojawić krew, ale jeśli przekłucie jest wykonywane w profesjonalnym salonie piercingu, zastosowanie igły, a nie pistoletu, ograniczy ewentualne powikłania po zabiegu.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po piercingu ust pojawi się opuchlizna i zaczerwienienie. Zaradzić temu powinny zimne okłady oraz leki przeciwbólowe. Dobrze jest również powstrzymać się od jedzenia przez jakiś czas po wykonaniu przekłucia, choć czas ten jest zależny od miejsca, w którym został umieszczony kolczyk – najlepiej zapytać o szczegóły piercera. Po tym, jak już będziesz mógł jeść, możesz spożywać zimne posiłki (tak, na przykład lody!). I pamiętaj, że choć ból i opuchlizna są normalne, z wszelkimi niepokojącymi zmianami zgłoś się jak najszybciej do specjalisty. To jakby nie patrzeć ingerencja w ciągłość skóry, a więc zawsze może pojawić się infekcja, nawet przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Zalecenia po zabiegu

Jeżeli powyższy opis cię nie odstraszył i zdecydowałeś się na piercing ust lub okolic, przeczytaj, co powinieneś zrobić po zabiegu (dodajmy jeszcze, że bezpieczny piercing ust możesz wykonać np. w salonie piercingu JUNIORINK w Warszawie). Przede wszystkim, zanim dotkniesz przekłutej okolicy, dokładnie umyj ręce. Dobrze jest również płukać jamę ustną, najlepiej po każdym posiłku. Jednak rany nie należy moczyć – dlatego lepiej brać prysznic, niż długie kąpiele (basen też odpada, podobnie jak sauna). A przy wycieraniu twarzy należy uważać, by nie zahaczyć kolczyka ręcznikiem.

Ze względu na to, że gojenie okolic ust po przekłuciu może trwać od 4 do 10 tygodni, przez cały ten czas trzeba zachować czystość jamy ustnej i unikać możliwości zakażenia. Odpada całowanie, seks oralny, obgryzanie paznokci i długopisów. Wszystko po to, aby cieszyć się wyjątkowym piercingiem, bez powikłań.