Pompa hydrauliczna jako serce maszyn budowlanych – serwis i regeneracja pomp hydraulicznych

pompa hydrauliczna

Hydraulika siłowa to aktualnie najpowszechniejsza technologia wykorzystywana do konstrukcji maszyn budowlanych. Jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, ponieważ łączy w sobie niezwykłą wytrzymałość oraz zaskakującą precyzję wykonywanych ruchów. Urządzenia działające w oparciu o wykorzystanie hydrauliki siłowej są w stanie przepracować wiele godzin bez ustanku, operując wielkimi ciężarami i w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych, a mimo to nie tracą na dokładności. Wiele odłamów dzisiejszego przemysłu, jak na przykład górnictwo, leśnictwo, drogownictwo czy rolnictwo, wykorzystuje maszyny, które zawdzięczają swoje działanie układom hydraulicznym. Instalacja ta zawiera wiele połączonych ze sobą części i o stan techniczny każdej z nich trzeba należycie dbać, natomiast to pompa hydrauliczna jest motorem napędowym całego urządzenia. Dzięki jej nieprzerwanej, intensywnej pracy cała maszyna funkcjonuje bez zarzutu.

Konstrukcja pompy hydraulicznej

Pompa hydrauliczna zbudowana jest z niewielu elementów. Przykładowo pompy zębate, najczęściej wykorzystywane, zawierają:

  • koła zębate,
  • korpus,
  • pilot,
  • pokrywa,
  • przełącznik hydrauliczny.

Są one jednak wykonane na tyle szczegółowo, że każdy detal ma znaczenie. Części są dopasowywane do siebie z dokładnością co do tysięcznej milimetra, co przy prężnej pracy pompy ulega regularnemu zużyciu. Dlatego bardzo ważnym aspektem dbania o sprzęt jest jego regularne serwisowanie oraz regeneracja. Podstawową funkcją, jaką pełni pompa hydrauliczna w całym układzie, jest wtłaczanie pod odpowiednim ciśnieniem czynnika roboczego do instalacji. Czynnik roboczy, którym zwykle jest płyn hydrauliczny lub olej, wędruje połączonymi ze sobą przewodami po mechanizmie, dzięki czemu wprawia w ruch kolejne składowe i pobudza je do działania. Cały proces sprowadza się do przemiany energii mechanicznej, która wysyłana jest przez silnik elektryczny lub spalinowy, w energię hydrauliczną, dzięki której możemy uzyskiwać tak zadowalające efekty pracy maszyn budowlanych i nie tylko.

Regeneracja pomp hydraulicznych

Przy wystąpieniu awarii pompy hydraulicznej połową sukcesu jest podjęcie współpracy z dobrym i profesjonalnym serwisem, mającym bogate doświadczenie, dla którego naprawa i regeneracja pomp hydraulicznych to chleb powszedni. Rzetelny serwis regeneracji pomp hydraulicznych powinien w pierwszej kolejności przeprowadzić szczegółową analizę, prowadzącą do zlokalizowania punktu zapalnego powodującego awarię, następnie ma obowiązek poinformować nas o tym, jaki jest planowany zakres prac oraz wstępnie określić koszty. Jeżeli wezwani przez nas specjaliści spełniają te warunki, możemy być spokojni o jakość wykonania usługi. Dobrze jest też zorientować się, czy firma wyposażona jest w stację diagnostyczną, umożliwiającą testy końcowe po przeprowadzonej regeneracji, które pozwolą jasno określić, w jakim stanie naprawione urządzenie do nas wraca, i oszacować czas jego dalszej żywotności. Są sytuacje, w których uszkodzenie pompy nie jest znaczne i do powrotu jej prawidłowego funkcjonowania wystarczy wymiana niewielkiej części. Częściej zdarza się jednak, że awaria uszkodziła więcej elementów i konieczne będzie przeprowadzenie dokładnej regeneracji pompy. Jeśli jednak okaże się, że pompa uszkodzona jest w stopniu uniemożliwiającym jej naprawę, dostępne są dwa wyjścia. Jednym z nich jest zakup nowej pompy hydraulicznej. Jest to koszt około kilkudziesięciu tysięcy złotych i warto mieć na uwadze, że producenci rzadko są skłonni do udzielania jakichkolwiek zniżek. Decydując się na ten wariant, trzeba wiedzieć, że jest ona zwykle sprowadzana z zagranicy, a to powoduje wydłużony czas oczekiwania. Inną opcją jest kupno używanej wcześniej zregenerowanej w serwisie pompy. Cena jest zauważalnie niższa, a wykonanie usługi jest możliwe właściwie natychmiast. Co więcej, firma z reguły udziela sześciu miesięcy gwarancji na zregenerowaną pompę. Decydując się na to rozwiązanie, mamy do wyboru kilka popularnych marek, takich jak Danfoss Sauer, Vickers czy Bosch Rexroth, a modele, które cieszą się największym zainteresowaniem, to:

  • pompa Bosch Rexroth A4VG56DA1D2/32R-NTC02F025,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DR/31R-VPA12N00,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DFLR/31R-VPA12N00.

Regeneracja pompy hydraulicznej czy zakup nowej?

Dokonując wyboru pomiędzy nową pompą a tą po regeneracji, dobrze jest przyjrzeć się własnym zasobom i możliwościom. W sytuacji gdy kupimy nową część, zyskujemy sprzęt, który posłuży nam przez długie lata, istotnie wpływając na jakość całego urządzenia. Warto rozważyć ten wybór pod kątem dwóch aspektów, jakimi są wkład finansowy oraz czas. Inwestycja kilkudziesięciu tysięcy może okazać się opłacalna, natomiast czas dostarczenia nowej pompy może potrwać naprawdę długo. Często firmy wykonujące prace na przykład budowlane są związane ze zleceniodawcą umową, w której praktycznie zawsze pojawia się planowana data zakończenia prac i kara finansowa, jaka wiąże się z niedotrzymaniem tego terminu. Więc oprócz wydania pokaźnej kwoty na sam zakup nowego podzespołu, konieczne może okazać się wydanie kolejnej sumy na pokrycie kary za przekroczenie umówionej daty, bo sprzęt bez pompy będzie niezdolny do użytku. W przypadku zakupu pompy po przeprowadzonej regeneracji, jesteśmy w stanie wymienić ją natychmiast i za niższą cenę. Niezależnie od tego, którą drogę wybierzemy, warto jest podjąć stałą współpracę z profesjonalnym serwisem pomp hydraulicznych, który regularnie będzie sprawdzał stan techniczny maszyn oraz przeprowadzał okresową regenerację części.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/