Porady dla osób chorych na cukrzycę

cukrzyca

Cukrzyca jest chorobą, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi mającym swoje podłoże w niewłaściwej pracy trzustki. Odpowiednia dieta i stosowanie specjalistycznych leków mają pomóc w codziennym życiu i sprawić, że pacjent odzyska pozytywne nastawienie. Co zrobić, by żyć pełną piersią, chorując na cukrzycę?

Jak rozpoznać cukrzycę?

Cukrzyca jest chorobą niezwykle podstępną i czasami trudno ją zdiagnozować bez wykonania podstawowych badań. To właśnie dlatego wielu pacjentów żyje, nie wiedząc, że ich dolegliwości powstają z powodu rozwijającej się choroby. Pierwsze objawy cukrzycy są niecharakterystyczne i może to być np. częste oddawanie moczu, skurcze mięśni, czy nadmierne pragnienie. Mało kto decyduje się na tym etapie wykonać badania krwi, a te bardzo szybko pokazują, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego.

Cukrzyca oprócz delikatnych objawów może powodować duże zmęczenie, zawroty głody czy częste zakażenia grzybicze. Diagnostyka nie jest specjalnie skomplikowana, dlatego jeśli zauważymy, że z naszym zdrowiem dzieje się coś złego, warto wykonać podstawowe badania diagnostyczne takie jak morfologia krwi czy badanie moczu.

Dieta może pomóc przetrwać ciężkie chwile

Dieta przy cukrzycy musi dostarczać odpowiedniej ilości składników odżywczych, ale przede wszystkim ma pozwolić kontrolować poziom cukru we krwi diabetyka. Podstawą jest regularność, spożywanie 5-6 posiłków sprawia, że nie doprowadzamy do gwałtownych skoków cukru i jesteśmy w stanie lepiej kontrolować chorobę. Pamiętajmy, że dobrze zbilansowana dieta dla diabetyka to podstawa, ale do jej ułożenia potrzebujemy przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu żywienia. Układając jadłospis, zadbajmy o mniejszą ilość tłuszczy zwierzęcych, na rzecz produktów roślinnych takich jak olej rzepakowy czy oliwa z oliwek. Dostarczają nam one nie tylko tłuszczu, ale również bardzo cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6.

Pamiętajmy, że na wzrost cukru ma wpływ rozgotowywanie potraw. Starajmy się przygotowywać posiłki al dente i nie dotyczy to wyłącznie makaronów, ale także np. warzyw. Niezwykle ważne w diecie diabetyka jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Najlepiej sprawdza się czysta woda mineralna, która pita w odpowiedniej ilości przyspiesza metabolizm i oczyszcza nasz organizm ze szkodliwych substancji. Jeśli chcesz cieszyć się życiem, chorując na cukrzycę, zrezygnują z tłustych i słodkich przekąsek, bo wpływają one na szybki wzrost cukru we krwi i pogarszają nasze samopoczucie.

Jak zapobiegać powikłaniom cukrzycowym?

Cukrzyca jest chorobą, która może powodować liczne powikłania takie jak choroby nerek, uszkodzenia naczyń krwionośnych czy wzroku. Warto więc nauczyć się odczytywać sygnały, jakie daje nam organizm i odpowiednio wcześnie na nie reagować. Bardzo wiele ciekawych informacji o cukrzycy, jej objawach i sposobach leczenia znaleźć można na stronie internetowej https://diabetyk24.pl/blog-section, którą warto odwiedzić, jeśli mamy podejrzenia, że choroba ta może nas dotyczyć.

Aby żyć pełną piersią, chorując na cukrzycę, powinniśmy zrobić wszystko, by zatrzymać jej rozwój. Wpływ na to ma sposób naszego odżywiania i stosowanie leków zaleconych przez specjalistę. Pamiętajmy o regularnych pomiarach poziomu cukru i regularnych posiłkach. Starajmy się uprawiać sport, bo ruch poprawia wrażliwość na insulinę. Ważne, by wyeliminować z diety cukier, alkohol i wszelkie niezdrowe przekąski. Wszystko to poprawi naszą jakość życia i spowoduje, że cukrzyca nie będzie dla nas tak straszna, jak z początku mogło się to wydawać.