Poznaj działanie i zastosowanie IPL!

Laser jest bardzo chętnie wykorzystywany w medycynie estetycznej, bo daje doskonałe efekty, nie będąc przy tym tak inwazyjną metodą jak tradycyjne zabiegi odmładzające. Jedną z ciekawszych opcji jest IPL, technologia łącząca działanie lasera oraz światła.

Czym jest IPL?

IPL to inaczej intensywne światło pulsacyjne. Technologia ta wykorzystuje energię światła – wiązka promieni dociera do konkretnego miejsca, podgrzewa skórę i usuwa w ten sposób uszkodzone komórki. Długość fali świetlnej jest tak dobrana, aby podczas zabiegu nie doszło do zniszczenia zdrowych tkanek, ponadto w trakcie zabiegu światło ulega rozproszeniu, dzięki czemu w całości zostaje wchłonięte przez hemoglobinę albo melaninę, w zależności od typu kuracji. Światło wysyłane jest w bardzo krótkich impulsach, co zwiększa skuteczność jego działania, dlatego zabiegi z użyciem IPL poleca się przy takich niedoskonałościach skóry, które słabo reagują na inne metody leczenia.

Zabieg trwa około 20 minut i nie jest bolesny dla pacjenta, choć w trakcie można odczuwać mrowienie w skórze oraz większe niż normalnie uczucie ciepła. Wszelki dyskomfort wywołany kuracją znika krótko po zakończeniu zabiegu i praktycznie nie widać żadnych śladów.

Na co pomaga IPL?

Wykonywane w Gabinecie Kosmetyki Lekarskiej Bella zabiegi IPL Ellipse Nordlys poleca się przede wszystkim do leczenia trądziku, rumienia, pękających naczynek oraz plam pigmentacyjnych. Jest to także skuteczna metoda odmładzania twarzy, szczególnie dla kobiet z delikatną i wrażliwą cerą. IPL dobrze sobie radzi nawet z tymi bardzo cienkimi, drobnymi naczyniami, które są trudne do usunięcia.

Zabiegi są wykonywane nie tylko na twarz, bo w ten sposób można się także pozbyć żylaków na nogach, prócz tego jest to rekomendowana metoda usuwania grzybicy paznokci. Efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu, choć dla pełnej poprawy zaleca się powtarzanie kuracji – częstotliwość IPL należy zawsze skonsultować ze specjalistą.

Laser IPL wykorzystuje się także do usuwania zbędnego owłosienia, choć nie w każdym przypadku uda się trwale pozbyć wszystkich niechcianych włosków. IPL lepiej sobie radzi z ciemniejszym owłosieniem, a jego skuteczność jest najwyższa, kiedy światło oddziałuje na włoski będące w fazie wzrostu.