Schody dywanowe jako nowoczesna aranżacja wnętrza domu lub mieszkania.

schody dywanowe

Decydując się na wybór odpowiednich schodów do wnętrza naszego domu musimy dowiedzieć się o nowoczesnych schodach dywanowych wykonanych z drewna. Schody dywanowe to idealne rozwiązanie dla inwestorów ceniących sobie minimalistyczny styl wykonania, prostotę i elegancję.

Schody dywanowe jako aranżacja wnętrza

Schody dywanowe to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie elegancję i prostotę w schodach drewnianych. Schody dywanowe na tle pozostałych schodów wyróżniają się brakiem policzków – wang, które w tradycyjnych schodach spełniają funkcję konstrukcyjną. Schody dywanowe przypominają swobodnie rozłożony dywan spływający pomiędzy kondygnacjami.

Budowa schodów dywanowych

Schody dywanowe składają się ze stopni i podstopnic drewnianych o grubości od 70 do 120 mm. Dodatkowym wzmocnieniem takich schodów jest niewidoczna konstrukcja stalowa umieszczona wewnątrz schodów i balustrada wykonana ze szkła lub stali. Schody dywanowe dzielą się na samonośne i nie samonośne. W przypadku schodów na konstrukcji samonośnej montaż odbywa się w dość szybkim czasie – schody mocowane są do górnej wylewki a pierwszy stopień swobodnie przylega do posadzki. Schody nie samonośne zazwyczaj montujemy do ścian nośnych na specjalnych uchwytach montażowych. Schody drewniane tego typu nie wybaczają błędów zarówno na etapie projektowania, produkcji jak i samego montażu.

Rodzaje schodów dywanowych – proste, zabiegowe i ze spocznikiem

Schody dywanowe możemy podzielić ze względu na układ biegowy. Schody proste to nic innego jak kilkanaście stopni i podstopni biegnących w jednej linii. Schody zabiegowe przypominają trójkąty skręcające pod kątem 180 stopni. Schody ze spocznikiem to zazwyczaj układ mający na celu zmianę toru biegu schodowego za pomocą spocznika, który jest bardzo wygodnym rozwiązaniem pod względem wygody i oszczędności przestrzeni w domu. 

Balustrady mocowane przy schodach dywanowych.

Balustrady mocowane przy schodach dywanowych wykonane są zazwyczaj ze szkła hartowanego – bezpiecznego lub stali wycinanej laserowo. Balustrada ze szkła charakteryzuje się nowoczesnym wyglądem i gwarantuje bezpieczne użytkowanie schodów. Szkło jest bardzo mocne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Balustrady wycinane laserowo ze stali czarnej również mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo w codziennym użytkowaniu schodów. Zaletą balustrad ze stali jest wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne i łatwość w utrzymywaniu czystości.