Sezon na place zabaw czas zacząć!

plac zabaw

Wiosna to czas kiedy zaczynamy częściej wychodzić z domu. Rodzice dbają o to, aby ich dzieci więcej czasu spędzały na świeżym powietrzu. Place zabaw znów się zapełniają. Dzieci, które często przebywają na placu zabaw czerpią z tego nie tylko przyjemność, ale bez wątpienia również są zdrowsze. Czym się kierować przygotowując plac zabaw? Jak zadbać o bezpieczeństwo i jakie korzyści mają nasze dzieci z przebywania na placu zabaw?

Jakie urządzenia kupić?

Producenci placów zabaw oferują wiele ciekawych urządzeń oraz nawierzchnie bezpieczne dla dzieci. Kupić możemy pojedyncze zabawki, jak i całe moduły, z których można stworzyć fantastyczny plac zabaw.  Do najpopularniejszych urządzeń, bez których nie może obejść się żaden plac zabaw należą:

  • Piaskownica – nie ma ograniczeń wiekowych, a doskonali precyzję i koordynację ruchów.
  • Huśtawki – ćwiczy utrzymywanie równowagi, koordynację ruchów, a także siłę mięśni całego ciała.
  • Drabinki – sprzyjają pracy obu półkul mózgowych, ćwiczą równowagę i koordynację ruchów oraz siłę rąk.
  • Karuzela i zjeżdżalnia– trening utrzymywania równowagi i balansowania ciałem

Bezpieczeństwo na placu zabaw

O bezpieczeństwie na placu zabaw nie decyduje tylko nadzór osób dorosłych i rozwaga samych dzieci, ale także odpowiednie jego wyposażenie i specjalne nawierzchnie na plac zabaw. Place zabaw produkują specjalistyczne firmy, które dbają o jakość wykonania poszczególnych elementów, ich zakonserwowanie, a nawet za montaż w wyznaczonym miejscu. Wszystkie dopuszczone do użytku winny posiadać specjalne atesty. Zabezpieczenia śrub, odpowiednie impregnaty i farby, izolacja drewna od podłoża – warto na to zwrócić uwagę, udając się na publiczny plac zabaw, bądź wybierając sprzęt do własnego projektu. Ciekawa kolorystyka to kolejny atut

Zalety placu zabaw

Place zabaw mają wiele zalet. Przede wszystkim to, że znajdują się na świeżym powietrzu, często w ogrodach, parkach i w miejscach, gdzie jest zieleń. Zajmują dzieciom twórczo czas i dostarczają wiele radości. Zachęcają do aktywności ruchowej wspinania się, biegania, wyginania, bujania, ogólnie rozwijają sprawność całego ciała, co przekłada się także na ich kości, układ nerwowy, rozwój mózgu. Dzieci bawiące się w grupie uczą się funkcjonowania wśród rówieśników, przyzwyczajają się do współzawodnictwa, które jest naturalne, ale też do współpracy. Dzieci, które wybiegają się i wybawią, lepiej jedzą i śpią, są spokojniejsze w domu i lepiej potrafią się skupić. Warto zadbać o to, aby przestrzeń ich zabawy i rozwoju posiadała odpowiednie sprzęty i nawierzchnię bezpieczną i chroniącą przed kontuzjami.