Stylowy i funkcjonalny. Jak urządzić pokój dla dziecka?

Stylowy i funkcjonalny. Jak urządzić pokój dla dziecka?

Aranżacja pokoju dziecięcego często stanowi ogromne wyzwanie – większe nawet niż urządzenie funkcjonalnej kuchni czy salonu. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Podstawowa kwestia to konieczność pogodzenia aspektów praktycznych, funkcjonalności i potrzeb malucha ze stylem domu czy mieszkania. Po drugie, pod uwagę trzeba wziąć także osobowość i gusta samego malucha. Po trzecie wreszcie, ze względów ekonomicznych i praktycznych warto stworzyć pokój, który będzie rósł razem z dzieckiem, stwarzając przestrzeń zaspokajającą jego potrzeby na różnych etapach rozwoju. Podpowiadamy, jak to zrobić.

1. Względy praktyczne i styl – czy da się to pogodzić?

2. Jaki styl do pokoju dziecka wybrać?

3. Meble do pokoju dziecięcego

Podstawową wskazówką, jaką warto wziąć sobie do serca, planując wystrój pokoju dziecięcego, jest odchodzenie od schematów. Pokój dla dziewczynki wcale nie musi być różowy, a dla chłopca niebieski. Zapytaj przyszłego lokatora tej przestrzeni, jakie ma marzenia i jakie meble dziecięce podobają mu się najbardziej.

Względy praktyczne i styl – czy da się to pogodzić?

Zastanówmy się, czy w ogóle da się pogodzić kwestie wizualne z aspektami praktycznego urządzania przestrzeni? A może aranżacja tego typu pomieszczeń zawsze będzie w pewnym stopniu sztuką kompromisu?

Okazuje się, że można i trzeba połączyć wszystkie te aspekty, a pokój dziecka – w każdym wieku – może być jednocześnie funkcjonalny i stylowy. Podstawową kwestią w tym przypadku jest odpowiedni dobór wyposażenia, na przykład mebli dla dzieci. Mimo że prawdopodobnie nie będą to meble na lata, powinny być wysokiej jakości, solidne i bezpieczne – na przykład wykonane z wysokiej jakości płyty MDF. Dobry przykład stanowią Meble Pinio. Nieco więcej o doborze umeblowania opowiemy jeszcze za chwilę.

Po drugie, zadbaj o kreatywną przestrzeń. Sięgnij po różne kolory, dekoracje i dodatki, dzięki którym pokój malucha może stać się domem leśnych skrzatów czy samym centrum dżungli. Duży i swobodny wybór dodatków, szeroka paleta bezpiecznych farb, niezwykłe meble – to wszystko sprawia, że ogranicza cię tak naprawdę wyłącznie twoja wyobraźnia.

Jaki styl do pokoju dziecka wybrać?

W jakim stylu urządzać pokoje dziecięce? W ostatnich kilku latach dużą popularnością cieszyły się pokoje minimalistyczne, w których dominowały proste formy oraz paleta bieli i szarości. Mogłoby się wydawać, że to bezpieczny wybór, ale nie do końca tak jest – zwłaszcza, gdy twoja pociecha jest już starsza i ma konkretne preferencje w tym względzie. Pamiętajmy, że w początkowych latach dziecko intensywnie chłonie świat, dlatego warto dostarczać mu różnych bodźców, także tych kolorystycznych.

Zwróć zatem uwagę na styl skandynawski – stonowany, ale uzupełniony inspiracjami czerpanymi z natury, bezpiecznymi materiałami i ekologicznym wyposażeniem. Ciekawy i oryginalny będzie pokój rustykalny, zaś klimat swobodnej elegancji uzyskasz, wybierając trend Hampton.

Nasza główna rada? Postaw na neutralną bazę, ale dopasuj do niej inspirujące dodatki. Dobrym pomysłem będą wspomniane już Meble Pinio. Prostota mebli pozwala dopasować do nich różne dodatki, a nawet co jakiś czas zmieniać aranżację pokoju.

Meble do pokoju dziecięcego

Podstawę stanowią oczywiście meble wykonane z bezpiecznych i solidnych materiałów. Zadbaj, aby nie było ich zbyt wiele – pokój nie może zostać przeładowany nadmiarem wyposażenia. Skup się na produktach naprawdę potrzebnych: wygodnym łóżku, pojemnej szafie, stoliku dla młodszych dzieci lub biurku dla starszych. Całość uzupełnić możesz wiszącymi półkami oraz dodatkowymi systemami przechowywania, które nie zabiorą cennej przestrzeni.