księgowość rozliczenie VAT

Umsatzsteuerjahreserklärung, czyli roczna deklaracja podatku VAT w Niemczech, staje się obowiązkiem dla rosnącej liczby polskich przedsiębiorstw. Na firmy, które dokonały rejestracji w niemieckim systemie VAT, czeka nowa rzeczywistość podatkowa. Uzyskanie niemieckiego numeru VAT-UE jest ważnym krokiem biznesowym i otwiera dane przedsiębiorstwo na nowe rynki zbytu. W dzisiejszym artykule przedstawimy, na czym polega rejestracja płatnika VAT-u w Niemczech. Jak prawidłowo rozliczyć ten podatek w Republice Federalnej Niemiec? Kiedy i gdzie składać deklarację roczną?

Czym jest podatek od wartości dodanej w Niemczech?

Niemiecki VAT, znany również jako Umsatzsteuer, podlega odmiennym zasadom rozliczania niż jego polski odpowiednik. W Niemczech obowiązują również inne stawki VAT; stawka podstawowa wynosi tutaj 19%, natomiast obniżona 7%. Rejestracja firmy do niemieckiego systemu VAT pociąga za sobą nadanie niemieckiego numeru do rozliczeń podatkowych, który będzie widniał na każdej złożonej deklaracji. W przeciwieństwie do polskiego systemu podatkowego niemiecki VAT polega przede wszystkim na rozliczeniach rocznych. Wyjątek stanowi sytuacja prawna nowych firm, które w pierwszych dwóch latach działalności na terenie Niemiec mają obowiązek składania miesięcznych deklaracji prognostycznych. Termin przesłania deklaracji VAT do właściwego urzędu skarbowego (Finanzamt) upływa z 10. dniem każdego miesiąca.

Rejestracja VAT w Niemczech dotyka liczną grupę zagranicznych przedsiębiorców realizujących swoje biznesowe cele na terytorium RFN. W pierwszej kolejności wymóg rejestracji obejmuje sprzedawców w sklepach internetowych lub na platformach elektronicznych, takich jak Amazon i Ebay. Rejestracja VAT w Niemczech stanie się obowiązkowa również przy zakupie towarów w Niemczech, realizowaniu dostaw wewnątrzwspólnotowych z obszaru Niemiec do pozostałych państw członkowskich, oraz przy importowaniu towarów z UE i państw trzecich.

Sporym ułatwieniem dla przedsiębiorców, którzy w danym roku kalendarzowym osiągają obroty powyżej wartości 10 tysięcy euro, jest rejestracja w ogólnoeuropejskim systemie VAT-OSS. Ujednolicenie kwestii podatku VAT w krajach UE stanowi ważny krok naprzód w celu stworzenia korzystniejszych warunków podatkowych dla firm. Musimy jednak pamiętać, że VAT-OSS nie zwalnia z obowiązku przestrzegania lokalnych przepisów podatkowych i wymagań dotyczących wysyłki towaru.

Biuro rachunkowe Inito – kompleksowa oferta dla polskich firm działających w Niemczech

Podatek VAT pozostaje dość mocno skomplikowany i sprawia nieskrywane trudności nowym przedsiębiorcom, niemającym dużego doświadczenia na rynkach zagranicznych. Z pomocą przychodzi oferta, jaką stworzyło biuro rachunkowe Inito. Specjalizację biura rachunkowego Inito stanowi rozliczanie oraz rejestracja VAT w Niemczech i pozostałych krajach UE, a także kompleksowa księgowość dla sprzedawców Amazon. Więcej informacji o ofercie biura rachunkowego Inito można uzyskać na stronie www.inito.pl, będącej pełnozakresowym źródłem wiedzy o aktualnych wymogach podatkowych dla działalności wysyłkowej.