4 pytania, które zadaje sobie każda świeżo upieczona mama

niemowlak

Moment narodzenia potomka jest dla wielu rodziców bardzo stresujący, szczególnie gdy jest się świeżo upieczoną mamą po raz pierwszy. Wahania hormonalne związane z połogiem i ogólna niepewność, jak obchodzić się z maleństwem budzi niepokój rodziców. Niestety wraz z urodzeniem dziecka nie otrzymuje się instrukcji obsługi do niego. Dlatego rodzice ciągle zadają pytania i zastanawiają się, czy to co robi ich dziecko mieści się w normach? Oto cztery pytania, na które przynajmniej raz szukali odpowiedzi świeżo upieczeni rodzice.

1. Jak często karmić noworodka? 

Rodzice nie wiedzą, czym sugerować się gdy chodzi o oznaki głodu noworodka. Minie przynajmniej kilka tygodni zanim zaczną rozróżniać znaczenie poszczególnych typów płaczu dziecka. Z tego powodu są sfrustrowani. Dotyka to szczególnie matek, które mogą mieć problemy z karmieniem piersią. Wbrew obiegowej opinii jest to zadanie, którego zarówno dziecko, jak i matka muszą się nauczyć. Aktualne badania pokazują, że najbardziej odpowiednią formą żywienia niemowlaka i noworodka jest karmienie go na żądanie. Dotyczy to zarówno karmienia mlekiem kobiecym, jak i mieszanką mlekozastępczą. Żołądek noworodka przez pierwsze dni jest bardzo mały, dlatego częste, ale niezbyt duże porcje są tym, co jest dla niego najbardziej odpowiednie. Problemem może być jedynie zasypianie dziecka w czasie posiłków – szczególnie przez pierwsze dni po porodzie warto aktywizować dziecko poprzez głaskanie go czy przecieranie wilgotną chusteczką po buzi. 

2. Jak układać noworodka do snu i jaka powinna być kultura snu małego dziecka?

Utarło się przekonanie, że małe dzieci, zaraz po porodzie jedynie jedzą i śpią. Prawda jest taka, że wiele noworodków ma problemy z zasypianiem. Jest to spowodowane zmianą środowiska i trudnościami z aklimatyzacją. Stąd bujanie, które znają z brzucha mamy, je uspokaja. Na pytanie jak układać noworodka do snu, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ale każda rodzina wypracuje swój własny model. Należy pamiętać o higienie snu dziecka. Powinno ono spać na płaskiej poduszce, najlepiej bez niczego. Jeśli śpi w łóżku z rodzicami, powinno być zabezpieczone przed przykryciem buzi, a najlepiej w jakiś sposób odseparowane od opiekunów. 

3. Jak stymulować rozwój noworodka i niemowlaka?

Wielu rodziców chce widzieć postępy rozwojowe u swojego dziecka już w pierwszych dniach życia. Nie będą to jednak kamienie milowe. Na tym etapie dziecko potrzebuje zaspokojenia podstawowych potrzeb. Najlepszą stymulacją jest zabawianie dziecka piosenkami czy opowieściami w momencie gdy jest aktywne. Czas gdy dziecko nie śpi będzie z każdym dniem się wydłużał, a ono będzie zdobywało nowe umiejętności.

4. Jak uspokoić dziecko w czasie kolki? Czy za kolki odpowiada dieta matki?

Jednym z problemów, które są bardzo trudne dla rodziców jest dziecięca kolka. Pojawia się zazwyczaj popołudniami i trwa nawet przez kilka godzin. Dziecko przeraźliwie płacze i widać, że boli je brzuch. Nie jest to wina ani rodziców, ani diety matki karmiącej. Kolka to objaw niedojrzałego układu pokarmowego.