Bruksizm – co to za choroba i jak ją leczyć?

leczenie bruksizmu

Bruksizm to choroba, która większości osób kojarzy się ze zgrzytaniem zębów i ich ścieraniem. Jak można się domyślić utrzymujące się dolegliwości tego typu mogą prowadzić do wielu nieprzyjemnych powikłań. Dlatego też tak duże znaczenie w przypadku tej choroby ma jak najszybsze postawienie diagnozy oraz specjalistyczne leczenie bruksizmu pod okiem najlepszych specjalistów. Jakie objawy powinny zatem skłonić nas do umówienia się na konsultację z lekarzem i jak wygląda leczenie tej choroby?

Bruksizm – czym się objawia?

Bruksizm jest chorobą, w której występuje zbyt duże napięcie mięśni żwaczy i/lub mięśni skroniowych. W rezultacie u pacjentów zmagających z takim problemem dochodzi do silnego zaciskania zębów oraz do ich ocierania. W większości przypadków ma to miejsce w nocy, gdy śpimy, dlatego wiele osób przez długi czas nie wie o istnieniu takich właśnie objawów.

Najczęściej występujące dolegliwości związane z bruksizmem to chrapanie, bezdech senny, ścieranie się zębów i ich nadwrażliwość, pękanie szkliwa i krwawienie dziąseł, ale też stany zapalne w obrębie jamy ustnej oraz bóle głowy, pleców oraz karku. Niestety do tej pory nie udało się dokładnie ustalić przyczyn bruksizmu. Najczęściej wskazuje się jednak na takie czynniki, jak wady zgryzu, nieprawidłowe dopasowanie protez lub koron zębowych, choroby w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, ale też ciągły stres, czy nawet depresja.

Warto pamiętać, że po postawieniu diagnozy należy jak najszybciej rozpocząć leczenie bruksizmu w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, czy jakimkolwiek innym mieście, w którym mieszkamy. W przeciwnym razie choroba ta może prowadzić do wystąpienia poważnych powikłań, nie tylko w obrębie samej jamy ustnej i stawów skroniowo-żuchwowych. Nieleczony bruksizm może być też przyczyną między innymi uciążliwych bólów kręgosłupa oraz nawracających migren.

Bruksizm – jak go leczyć?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na leczenie bruksizmu w Gdańsku, czy jakimkolwiek innym miejscu w Polsce, lekarz z pewnością zaproponuje nam leczenie przy użyciu toksyny botulinowej. Jest to najpopularniejsza obecnie metoda radzenia sobie z tą chorobą. Podczas bardzo krótkiego zabiegu trwającego dosłownie kilka minut lekarz ostrzykuje toksyną botulinową mięsień żwaczy. Efekty pojawiają się najpóźniej tydzień po zabiegu i utrzymują się do 6 miesięcy. Zwykle specjaliści zalecają swoim pacjentom dwuletnią kurację tą metodą. Istniej duże prawdopodobieństwo, że właśnie po takim czasie mięśnie przestaną samoistnie się zaciskać.

Oczywiście warto pamiętać, że bruksizm może zostać wywołany przez problemy emocjonalne lub psychiczne. W takim przypadku leczenie bruksizmu toksyną botulinową powinno być prowadzone równocześnie z odpowiednią terapią na przykład pod okiem psychologa. Dzięki temu pacjent może zwiększyć swoje szanse na powodzenie leczenie i tym samym również na utrzymanie się jego efektów. Warto jest więc podejść do tego problemu kompleksowo, aby raz na zawsze uporać się z zaciskaniem, zgrzytaniem, czy zjadaniem zębów, jak potocznie mówi się o tej chorobie.